chrome firefox opera safari iexplorer

18 березня – 92 роки від дня народження Федора Муравченка, видатного констурктора авіадвигунів

18 березня 2021 о 06:20
uk.wikipedia.org

Академік, Герой України Федір Муравченко упродовж багатьох років був незмінним генеральним конструктором Запорізького машинобудівного конструкторського бюро «Прогрес». Творець понад 50 модицікацій авіаційних двигунів.

Майбутній конструктор народився 18 березня 1929р. в Запоріжжі-Грудуватому Синельниківського району, що на Дніпропетровщині, в родині колгоспників Михайла Юхимовича та Варвари Миронівни Муравченків. 

Закінчив авіамоторобудівний факультет Харківського авіаційного інституту. 

Тривалий час працював на секретному підприємстві  «Поштова скринька 57» у Запоріжжі, пройшов шлях від інженера-конструктора до провідного конструктора.

Від 1967р. -  на державному підприємстві «Запорізьке  машинобудівне  конструкторське бюро «Прогрес» ім.академіка О.Івченка». У 1989р. призначений  на посаду генерального конструктора бюро.

Серед авіадвигунів, у створенні яких брав участь Ф.М.Муравченко — турбореактивні двигуни з великим ступенем двоконтурності, які не мають аналогів у світі.  Зокрема — один з найпотужніших у світі двигун Д-18Т (4 модифікації) з тягою 23430 кілограмів для важких транспортних літаків Ан-124 «Руслан», Ан-225 «Мрія»; турбовальний двигун Д-136 для гелікоптера Мі-26, що за потужністю і вантажопідйомністю не має аналогів у світі, та багато інших. 

До розробок під керівництвом і за участі Ф.Муравченка також  належать генератори інертних газів для гасіння пожеж; газові турбіни, якими обладнані  газоперекачувальні станції України, Ірану, Туреччини, Болгарії, Азербайджану, Туркменістану; двигуни для навчально-бойових  та пасажирських літаків і легких гелікоптерів. Авіадвигуни, у розробці яких брав безпосередню участь Ф.Муравченко, використовуються у 60 країнах світу на 42 типах літальних апаратів.

Ф.М.Муравченко є автором чи співавтором  понад 200 наукових праць, понад 30 авторських свідоцтв і патентів.

Помер видатний конструктор 8 лютого 2010 р. 

Діяльність Ф.М.Муравченка була відзначена державними преміями СРСР та України, орденом «За заслуги». У 2002р. Ф.Муравченку було присвоєне звання Героя України.

«Рідна країна»

28 квітня

Інші дати
Народився Микола Івасюк
(1865, с.Заставна Чернівецька область - 1937) – український художник. Автор картин «В'їзд Богдана Хмельницького до Києва», «Богдан Хмельницький під Зборовом», «Битва під Хотином», «Іван Богун у бою під Берестечком».
Ах, не смійтеся ви наді мною, - Не для вас я Вкраїну люблю ! Не для вас виливаю ці сльози з журбою, Що ніхто їх не бачить нічною добою, Коли довго від думок не сплю. Хіба можете ви зрозуміти, Як її я кохаю, люблю ? Та коли б не вона, то для чого б і жити ? Але що… що вам, бідним, про це говорити… Чи ви любите матір свою ? (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Георгій Вороний
(1868, с. Журавка Чернігівська область – 1908) – російський математик українського походження. На його честь названі діаграми Вороного, що застосовуються у інформатиці.
Розгорнути