chrome firefox opera safari iexplorer

1 травня: що, де і як святкуватимуть

01 травня 2012 о 00:07

Маленьку відпустку на початку найкрасивішого місяця року ми отримуємо завдяки дням міжнародної солідарності трудящих.

1 і 2 травня — це унікальні дати з двох причин. Перша — жодне інше державне свято не відзначається два дні поспіль. Друга — мало хто пам’ятає, що саме так довго святкуємо, пише Голос України.

Як правило, цей день українці зустрічають на городах, саджаючи те, що в майбутньому забезпечує їхню «економічну стабільність». Ну а хто обсадився, може й на пікнік вирушити. Проте ми вирішили нагадати, як з’явилося це свято і хто про нього пам’ятає в Україні та світі.

Київ

У Києві на 1 Травня масштабних демонстрацій, які проводилися за радянських часів, не буде. Комуністи зранку пройдуть «червоними колонами протесту» від Бессарабської площі до майдану Незалежності.

Федерація профспілок організує у центрі столиці наметове містечко, де роздаватимуть інформаційні листівки. ФПУ також обіцяє влаштувати мітинги в центрах промислових регіонів — Запоріжжі, Харкові, Дніпропетровську.

Водночас при підготовці статті авторові цих рядків стала очевидною байдужість влади до відзначення цього дводенного свята. Так, наприклад, на веб-порталі Київської міської держадміністрації учора не вдалося знайти ані слова про Першотравень.

А прес-служба КМДА план заходів на 1 Травня погодилася надати лише після офіційного запиту. При цьому чиновники запопадливо попередили, що протягом кількох годин відповісти на таке складне запитання їм не вдасться. А ось у світі, як з’ясувалося, підготовка до Дня праці вже триває.

Президент Франції Ніколя Саркозі: «А я й не знав, що 1 Травня приватизувала Соціалістична партія»

Особливо серйозно до цього свята ставляться цього року у Франції. Й не так через особливу турботу про права трудящих, як через надвисокий градус у політиці цієї країни.

6 травня там відбудеться другий тур президентських виборів, у якому зійдуться лідер країни Ніколя Саркозі та його опонент-соціаліст Франсуа Олланд. Обидва до 1 Травня готують масштабні акції. Соціалісти намагалися справедливо натякнути Саркозі, що 1 Травня — свято, передусім, лівих партій.

На це президент, який не бажає віддавати опоненту додаткову можливість для піару, відповів: «Я й не знав, що 1 Травня приватизувала Соціалістична партія».

Росія: тиша перед бурею

А ось у нашого північного сусіда цього року Першотравень можна образно назвати тишею, бо попереду в них — справжня буря у вигляді інавгурації вкотре обраного президентом Володимира Путіна та протести опозиції.

Провідні критики діючої російської влади, серед яких Гаррі Каспаров, Олексій Навальний, Борис Нємцов, уже поширили заклик відмовитися від святкування цьогоріч 1 Травня і зосередитися на підготовці до протестних акцій.

Китай: глобальне переміщення

1 та 4 травня у КНР офіційні державні вихідні — День праці та День молоді. Звичайно, китайці традиційно відзначать ці свята за всіма канонами Комуністичної партії.

Хочеться згадати про інше: довгі вихідні для них (як, власне, і для нас) — це чудова нагода відвідати рідних та помандрувати. В цей час, без перебільшення, мільйони китайців починають подорожувати, перевіряючи на міцність транспортну систему країни.

Німеччина: Вальпургієва ніч

У Німеччині нині теж відзначають День солідарності трудящих. А ось у Середньовіччі ніч 1 травня там називали Вальпургієвою. Вважалося, що в цей час нечисть влаштовує шабаш. Аби відігнати відьом, селяни палили вогнища й співали до ранку. Втім, у деяких містах цієї країни давні звичаї все ще не забуті. Так, три роки тому в Гамбургу Вальпургієва ніч завершилася сутичками з поліцією та понівеченим комунальним майном.

Історія свята

Тим часом, мало хто пам’ятає, що почалася історія 1 Травня ще 1886 року в Чикаго. Тоді страйк робітників жорстоко придушила поліція. У пам’ять про постраждалих Паризький конгрес ІІ Інтернаціоналу 1889 року закликав згадувати 1 травня про долю загиблих американських трударів. Але пам’ять виявилася короткою.

Нині в більшості країн світу 1 Травня люди дедалі частіше ототожнюють із довгими вихідними, залишаючи турботу про права трудящих політикам та профспілкам, які, у свою чергу, використовують цю нагоду для самореклами.

До речі

Останнім часом в Україні 1 Травня відзначається як Свято весни і праці. Крім того, в Казахстані — це свято єдності народу Казахстану, в Литві — день матері, у Кореї — день народження Будди, у Франції — День конвалії.

Тож вибирайте свято на смак і відзначайте!

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути

Новини Дивитися всі

Loading...