chrome firefox opera safari iexplorer

19 січня: це цікаво знати

19 січня 2011 о 12:50

Тільки безсердечна людина вважає, що всім допомогти неможливо, а тому нікому й не допомагає...
Марія Ебнер-Ешенбах, письменниця

19 січня за григоріанським календарем 19 день року. До кінця року залишається 346 днів.

За церковним календарем 19 січня відзначають Богоявлення Господнє, хрещення Ісуса Христа і освячують воду.

Православна церква вчить, що саме цього дня Ісус з Назарета прийшов до Іоанна. І коли той поклав Йому руку на голову, тоді і сам був охрещений від Нього. Охрестившись, Ісус вийшов з води, і розкрилися над Ним небеса, і побачив Іоанн Духа Святого, що спускався, як голуб, і зійшов на Христа, а з неба було чути голос Бога Отця: «Це Син Мій улюблений. У Ньому Моє благовоління».

На Водохреща 19 січня воду освячують у річках, ставках та криницях. Зветься вона хрещенською. Люди вірять, що вона є своєрідною панацеєю від багатьох недуг та приписують їй властивість ніколи не псуватися.

Колись за тиждень до свята на водоймах випилювали крижаного хреста, обливали його буряковим соком та прикрашали ялиновими гілками. На водосвяття відправлялися всі. Після освячення води, пучком сухих васильків кропили все у хаті та господарстві, потім писали хрестики на образах, сволоці, дверях і миснику. По обіді дівчата бігли вмиватися в йорданській воді, «щоб були рожеві лиця». А хлопці змагалися навкулачки за хреста: куток проти кутка або село проти села. Переможці забирали собі крижаного хреста.

Події 19 січня:

1655 — в Ахматівській битві українські козаки розбили польське військо.
1906 — побачив світ перший номер першого українського сатиричного журналу «Шершень».

19 січня народились:
570 — Мухаммед, ісламський пророк, засновник ісламу,
1912 — Тимофій Левчук , український режисер («Дума про Ковпака», «Якщо ворог не здається», «Війна»)

Сьогодні ви про ці факти не знали і не збиралися запитувати:

  • З 100% людей, лише 30% мають свою думку.
  • 60% населення Землі живе на узбережжях морів та океанів.
  • Найшвидше мозок людини розвивається у віці від 2 до 11 років.
  • За все життя людина з'їдає приблизно 40 тонн різноманітних продуктів.
  • Перший у світі одеколон з'явився, як засіб профілактики проти чуми.

Підготувала Аліна Астахова, «Рідна країна»

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути