chrome firefox opera safari iexplorer

У Херсоні школярам роздали підручники «Я живу в Росії»

21 січня 2015 о 12:54

Вислiв «потьомкінські села» давно став крилатим, позначаючи обман і окозамилювання — як свідчить історія, князь Григорій Потьомкін, щоб показати Катерині ІІ, які щасливі і заможні українські селяни на землях півдня України, будував по маршруту подорожі цариці бутафорні села, які заселяв спеціально вбраними статистами. А з легкої руки херсонських «освітян» може з’явитися і вираз «потьомкінська школа», яка означатиме повне викривлення цінностей у системі освіти. А причиною цього може стати інцидент, який стався у херсонській так званій «потьомкінській школі» №51, де восьмирічкам нелегально роздали підручники «Я живу в Росії».

Як пише Україна молода, про цей факт стало відомо, завдяки неприхованому обуренню батьків школярів, які звернулися до «Правого сектору» в Херсоні. Коли ж активісти вирішили перевірити інформацію і завітали до школи, то були просто вражені. «Цю школу вчителі «забули» прикрасити національним прапором України, що само по собі вже є порушенням. Коли ж ми ввійшли всередину навчального закладу, то просто ахнули: всі стіни були обвішані імперською символікою Росії (герби, прапори, портрети російських державних діячів царських часів)», — розповів координатор обласної організації «Правого сектору» Дмитро Семен.

Як з’ясувалося, ці книги раніше були вилучені й підлягали знищенню. Команду роздати дітям приховану літературу дав сам начальник міського управління освіти, колишній член Партії регіонів Юрій Ніконов. Він і досі обіймає цю посаду, хоча під час Революції гідності активно організовував у Херсоні «Антимайдан» та в примусовому порядку зганяв на нього вчителів.

Не менш цікавою фігурою є і директор школи Павло Осмінін, який очолює громадську організацію «Херсонський міський центр російської культури», що регулярно проводить у школі свої заходи. Одним із постійних партнерів центру є Всеукраїнська громадська організація «Русская школа», сайт якої регулярно дає бравурні репортажі з тимчасово окупованого Криму, а сама «Русская школа» організовує поїздки на півострів і на Донбас у рамках проведення так званих «тижнів рідної мови». Також відомий факт, що ще за часів Януковича «потьомкінську» школу досить стабільно підтримував фінансово Фонд «Русский мир», який тоді працював при Херсонському національному університеті. Однак улітку минулого року співробітники СБУ Херсонщини посприяли тому, щоб ця організація виїхала зі стін навчального закладу.

Сам Павло Осмінін нічого поганого у такій пропаганді «руского міра» серед дітлахів не бачить. «Засновниками Херсона були російські полководці — то історичний факт, який зафіксовано навіть у «Вікіпедії». Отож нема нічого дивного, так склалося історично, що на півдні України мешкає багато вихідців iз Росії, і ці люди хочуть, щоб їх діти отримали повноцінні знання про історію рідного краю. Однак кожен має право вибору: чи продовжувати курс навчання у нашій школі, чи йти до іншої», — каже він. Утім активісти бачать інше вирішення питання: добитися того, щоб нову школу шукав сам директор, який не розуміє, що зараз Херсон не входить до складу Російської імперії, а за вікном — не XVIII століття.

Скандал змусив активістів прискіпливіше придивитися і до інших навчальних закладів краю. За результатами їхнього моніторингу з’ясувалося, що лише в самому Херсоні досі існує 12 шкіл, де вчителі так само насаджують своїм вихованцям ідеї «руского міра». На даний час активісти «Правого сектору» підготували низку документів та заяв як для СБУ, так і для Міністерства освіти України. Хочеться сподіватися, що реакція вiдомств не забариться.

Розділи: Новини освіти

27 листопада

Інші дати
Народилася Ольга Кобилянська
(1863, Румунія —1942) — українська письменниця. Авторка творів «Земля», «Царівна», «Меланхолійний вальс», «В неділю рано зілля копала» та ін.
Розгорнути
Народився Григорій Чупринка (Грицько Чупринка)
(1879, с.Гоголів, Київська область - 1921) — український поет і громадський діяч. Автор збірок лірики «Огнецвіт», «Метеор», «Ураган», Сон-трава», «Білий гарт», поеми «Лицар-Сам».
«Розкішний степ... Убогі села... Це ти, мій краю чарівний? Мій рідний край такий веселий, Мій рідний край такий сумний!» (Григорій Чупринка)
Розгорнути