chrome firefox opera safari iexplorer

Виставка «Культурний простір Донеччини. Людмила ОГНЄВА: Українське вишиття»

Дата події:4 листопада - 4 грудня 2015 р.
Місце події:Музей Івана Гончара (вул. Лаврська, 19 ( колишня Івана Мазепи, 29)
Більше про подію:

4 листопада 2015 року о 17:00 запрошуємо на відкриття виставки “Культурний простір Донеччини. Людмила ОГНЄВА: Українське вишиття”.

Ми мало замислюємося над тим, як велося на Донбасі свідомим українцям, у яких умовах їм доводилося жити і творити. Сьогодні Музей пропонує вам знайомство з визначним явищем культурного життя Донеччини – доробком Людмили Огнєвої.

Людмила Радіонівна ОГНЄВА – за освітою радіофізик, за покликанням громадська діячка, журналістка, дослідниця й майстриня. Голова Донецького відділу “Союзу Українок”, заступник директора громадського музею “Смолоскип”, що кілька останніх років був острівцем українства в обласному центрі, а нині залишився в окупованій “ДНР”.

Пані Людмила є лауреатом V Всеукраїнського конкурсу “Український вишитий рушник” і міжобласного (Донецьк-Луганск) конкурсу “Жінка Донбасу – 2007”. У різний час була натхненницею та організатором кількох клубів народної творчості в Донецьку, таких як “Світлиця”, “Чарівниця”.

Л.Огнєва завжди у вирі культурного життя свого краю. Не цурається гострих тем, стає на захист несправедливо замовчуваних героїв української минувшини, активно їх популяризує. Вона автор понад 45 брошур і книг, серед яких найвідоміші: “Вишивані речі дорослим і малечі”, “Подарунки предків”, “Перлини українського монументального мистецтва на Донеччині”, “Що ми знаємо про Донбас?”, “Квітка на вулкані” та “Життєпис мовою листів” – про Аллу Горську, “Та, що світила всім” – про Надію Світличну, “Лицар української нації” – про Євгена Коновальця, “Воїн армії безсмертних” – про Василя Макуха. Вона також є упорядником праць Олекси Тихого: “Словник мовних покручів”, “Не можу більше мовчати”, “Сходження на Голгофу”, “Учитель Олекса Тихий”, “На перехресті думок”.

Експозиція висвітлює доробок Людмили Огнєвої – майстрині та журналістки. Тут представлені теми, кожна з яких окремою виставкою “кочувала” по мистецьких залах Донеччини, Києва, Санкт-Петербурга, Воронежа, Риги, Тирасполя:

  • Історія України в орнаментах, пов’язаних з іменами видатних українців 17-21 ст.
  • Чоловічі обереги – котильйони
  • “Нездоланний дух” – копії вишивок видатних українських жінок-політв’язнів
  • “Зриме Слово” – християнські символи у вишитті
  • “Дерево життя” – вишиті картини за мотивами різних народів
  • Весільні хусти, шерінки, нафрамиці – початок нової колекції
  • “Пам’ять на життя” – орнаменти вишиття з сіл Чорнобильської зони відчуження
  • Обрядові рушники за традиційними зразками

Це лише частина вишиваних робіт Людмили Огнєвої – те, що її друзям вдалося врятувати й вивезти з окупованої території. Кожен цикл робіт – чудове знаряддя просвітництва. Розповіді майстрині про вишиття можна слухати без кінця – вони вражають глибиною знань, пронизані любов’ю до материнського національного ремесла, батьківської землі. Свій досвід вона намагається передати молоді, збирає навколо себе таких же небайдужих і талановитих патріотів.

Людина незламної вдачі, цілеспрямована й невтомна трудівниця, пані Людмила після вимушеного переселення з рідного Донецька до Києва продовжує активну творчу діяльність. Вона розшукує, вивчає та власноруч відтворює на полотні вишиті мініатюри, узори рушників та вишиванок видатних українців. Здається, вишиття стало її життям, спасінням, ниточкою, яка невидимою пуповиною пов’язує її з багатостраждальним Донбасом. Невтомно працюючи, скромна й невибаглива в побуті жінка знаходить сили допомагати колегам-союзянкам та українським патріотам, які залишилися на окупованій ворогом донецькій землі, і щиро переймається їхніми проблемами.

Не полишає пані Людмила й журналістську та видавничу діяльність. Активно співпрацює з газетою “Україна козацька”, продовжує досліджувати життя і творчість українських патріотів-шістдесятників. Видавництво “Смолоскип” нині готує до друку впорядковану нею книгу “Алла Горська. Душа українського шістдесятництва”.

Тож запрошуємо до ознайомлення з цікавою й пізнавальною сторінкою українського культурного життя Донеччини – і з величезним доробком однієї людини, яка будувала і продовжує будувати в Україні – УКРАЇНУ.

Виставка діятиме до 4 грудня 2015 року.

Вхід на відкриття виставки – вільний, в інші дні – за вхідним квитком.
Вартість квитка: 30 грн. – для дорослих, 9 грн. – для студентів, школярів, пенсіонерів.
Музей працює щодня, з 10:00 до 17:30, окрім понеділка та останнього вівторка місяця.

4 лютого

Інші дати
Галина Кальченко
1926 –  український скульптор. Найкращі роботи: пам’ятники Лесі Українці в Києві та Ялті, М. Леонтовичу в Тульчині, П. Гулаку-Артемовському в Городищі, І. Котляревському та М. Заньковецькій у Києві.
Розгорнути
Тимофія-напівзимника
Якщо схопиться хурделиця, то весь тиждень буде негожий; коли ж опівдні усміхнеться сонце, то закличе в гості ранню весну
Розгорнути
Народився Сидір Мидловський
1885 –  український і польський психолог, лікар, психоаналітик та філософ, який своїми численними статтями і фундаментальними працями створив підвалини психології виховання, персонології, розвив вчення психоаналізу, чим створив ґрунтовну для свого часу наукову теорію особистості в Україні та Польщі, яка не втратила своєї цінності і в наші дні.
Розгорнути
Народився Климент Квітка
(1880, Київ – 1953) - український музикознавець-фольклорист, чоловік Лесі Українки. Зібрав понад 6000 народних пісень.
По діброві вітер виє, Гуляє по полю, Край дороги гне тополю До самого долу. Стан високий, лист широкий Марно зеленіє, Кругом поле, як те море Широке, синіє. (Українська народна пісня)
Розгорнути
Народився Степан-Максим Балей
(1885, с. Великі Бірки Тернопільська область – 1952) – український і польський психолог, педагог, філософ.
Розгорнути