chrome firefox opera safari iexplorer

Краснодонський обласний ордену Дружби народів музей «Молода гвардія»

  • 94404 м. Краснодон Луганської обл., вул. Комсомольська, 6.
  • (06435) 6 31 56, 050-888-95-77
  • щодня, крім понеділка з 9.00-17.00
Про музей:

Заснований згідно постанови бюро Ворошиловградського обкому Компартії України від 13 листопада 1943 р. Відкритий 1 травня 1944 р., як філіал Ворошиловградського краєзнавчого музею. Перша експозиція знаходилася у будиночку, де жив Герой Радянського Союзу О. Кошовий. Згідно постанови Ради Міністрів УРСР від 23.07.1949 р. «Про реорганізацію філіалу Ворошиловградського державного історико-краєзнавчого музею в м. Краснодоні в Державний музей «Молода гвардія». В жовтні 1964 р. було закладено фундамент нової будівлі музею, яка відкрилась 6 травня 1970 р. Рішенням Луганської обласної ради від 28.02.2007 р. музей став обласним.

Початкова експозиційна площа –108 м2, а з переходом у нову будівлю –1741 м2.

Теперішній музей збудований по проекту випускника Київського архітектурного інституту В. Г. Смирнова. З ініціативи мешканців міста молодь України вийшла на суботники, а зароблені гроші перерахувала на будівництво меморіалу. Експозицію оформило Луганське обласне відділення Національної Спілки художників України. У 1988 р. колективом музею і ленінградськими фахівцями зроблена реекспозиція. До експозиції музею входить мозаїчне панно «Прапор Перемоги» (98 м2), авторами якого були талановиті українські художники-монументалісти А. Горська та В. Зарецький.
Матеріали музею розповідають про діяльність підпільної комсомольської організації «Молода гвардія» у невеликому шахтарському місті Краснодон під час Великої Вітчизняної війни. Зібрано понад 23 тис. експонатів, які підрозділяються на матеріали по історії «Молодої гвардії» і історії м. Краснодону. До першої збірки входять документи, фотографії, особисті речі, книги, нагороди підпільників, художні полотна та скульптури пов’язані з даною тематикою; до другої – матеріали про встановлення і будівництво міста, документи та речі перших комсомольців і комуністів, стахановців, учасників Великої Вітчизняної війни, Героїв Радянського Союзу і Соціалістичної Праці, Почесних громадян і видатних людей Краснодону.
За велику плідну працю по патріотичному та інтернаціональному вихованню молоді у 1982 р. музей був нагороджений орденом Дружби народів.

Експозиція музею складається з 12 залів де розташовані матеріали, які розповідають про виникнення та розвиток м. Краснодону, шкільні роки та захоплення молодогвардійців, початок Великої Вітчизняної війни та створення «Молодої гвардії», про бойові діла та останні часи життя підпільників, молодогвардійців, які залишилися живими після війни, про інтернаціональні зв'язки музею, молодогвардійські традиції та нагородження краснодонських підпільників.

5 червня

Інші дати
Степан Сабадаш
1920 – український композитор, диригент, музикант, хормейстер. Пісні: «Очі волошкові», «Пісня з полонини», «Осінь» та ін.
Розгорнути
Володимир Підвисоцький
1857 –  фундатор української школи патофізіологів, ендокринолог, імунолог, мікробіолог. Автор версії про вірусну природу онкологічних захворювань.
Розгорнути
Народився Михайло Яловий (псевдонім – Юліян Шпол)
(1895, с.Дар-Надежда, нині - Харківська область – 1937), український поет, прозаїк, драматург. Автор збірки поезії «Верхи», роману «Золоті лисенята».
Земле моя, Сумом моїм заповитая, Теплоснажная, Стражданням закрижанена, В тобі – осталена – Дрижить Струна моя. (Михайло Яловий)
Розгорнути