chrome firefox opera safari iexplorer

Літинський краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка

  • 22300, Вінницька обл., стм Літин, вул. Устима Кармалюка
  • (247)2-19-01
  • щоденно у літній час з 900-1800, у зимовий - з 800-1700вихідний – неділя.
Варто побачити: колекцію Літинського краєзнавчого музею імені Устима Кармалюка, що нараховує близько 8 000 предметів; природничу експозицію музею (чучела тварин і птахів, гербарії, зразки граніту, торфу, піску та глини) характеризує природу та корисні копалини Літинщини; археологічну збірку, що містить експонати періоду палеоліту, неоліту та енеоліту — зокрема, крем'яні знаряддя праці, а також трипільська кераміка, яка була передана музею археологічною експедицією Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського і особисто його викладачем, земляком С. Гусєвим; етнографічну колекцію представлена знаряддями праці, побутовими речами та одягом селян Літинського повіту ХІХ — поч. ХХ ст.ст.;численні документи, фотографії, речові матеріали розповідають про історію краю — в першу чергу про причини, організацію, розгортання й наслідки повстанського руху на Поділлі у 1813—35 рр. проти національного і соціального гніту під проводом народного героя Устима Кармалюка. Музейним закладом здійснюється значна робота, знайдено чимало цікавих й унікальних пам'яток минулого, причетних до історії Літинщини, які стали цінними експонатами або ж збагатили музейні фонди. У музеї постійно проходять виставки творів місцевих митців (напр., художників Сніжани Лапінської та Петра Слободянюка), різноманітні тематичні фотовиставки («Літинська земля — гордість ти моя», «Чарівний світ мінералів», «Праця переросла в красу» тощо).
Про музей:

Літинський краєзнавчий музей імені Устима Кармалюка — районний краєзнавчий музей у смт. Літині, зібрання матеріалів і предметів з природи, археології, історії, зокрема, з повстанського руху на Поділлі у 181335 рр. проти національного і соціального гніту під проводом Устима Кармалюка, культури Поділля.

Музей міститься в приміщенні в'їзної брами колишньої Літинської в'язниці. Тривалий час цю фортецю, яка є пам'яткою XVIII — ХІХ ст.ст., використовували для утримання «державних злочинців, розбишак», зокрема за архівними даними протягом 181335 тут був тричі ув'язнений народний месник рр. Устим Кармелюк.

24 жовтня

Інші дати
24 жовтня святкують:
  • День Організації Об’єднаних Націй (День ООН).
  • Всесвітній день інформації про розвиток.
Розгорнути
Народився Микола Біляшівський
(1867, м. Умань – 1926) – український археолог, етнограф, мистецтвознавець, музейний діяч. Один із засновників та дійсний член Української Академії Наук. В 1902-1923 роках - організатор і директор Київського міського художньо-промислового і наукового музею (тепер Національний художній музей України).
Розгорнути
День пам’яті Лук’яна Кобилиці
(1812, смт. Путила, Чернівецька область – 1851) – український громадсько-політичний діяч, керівник селянських повстань 40-х років 19 ст. на Путильщині (Буковині). Очолив виступи селян 22 громад, які рішуче відмовлялися відробляти панщину, самочинно переобрали сільську старшину, висунули вимоги відкриття українських шкіл, вільного користування лісами і пасовиськами. Як депутат австрійського парламенту виступив за надання політичної автономії Буковині і приєднання її до Галичини, вимагав скасування кріпацтва і передачу селянам землі без викупу.
Розгорнути