chrome firefox opera safari iexplorer

Літинський краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка

  • 22300, Вінницька обл., стм Літин, вул. Устима Кармалюка
  • (247)2-19-01
  • щоденно у літній час з 900-1800, у зимовий - з 800-1700вихідний – неділя.
Варто побачити: колекцію Літинського краєзнавчого музею імені Устима Кармалюка, що нараховує близько 8 000 предметів; природничу експозицію музею (чучела тварин і птахів, гербарії, зразки граніту, торфу, піску та глини) характеризує природу та корисні копалини Літинщини; археологічну збірку, що містить експонати періоду палеоліту, неоліту та енеоліту — зокрема, крем'яні знаряддя праці, а також трипільська кераміка, яка була передана музею археологічною експедицією Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського і особисто його викладачем, земляком С. Гусєвим; етнографічну колекцію представлена знаряддями праці, побутовими речами та одягом селян Літинського повіту ХІХ — поч. ХХ ст.ст.;численні документи, фотографії, речові матеріали розповідають про історію краю — в першу чергу про причини, організацію, розгортання й наслідки повстанського руху на Поділлі у 1813—35 рр. проти національного і соціального гніту під проводом народного героя Устима Кармалюка. Музейним закладом здійснюється значна робота, знайдено чимало цікавих й унікальних пам'яток минулого, причетних до історії Літинщини, які стали цінними експонатами або ж збагатили музейні фонди. У музеї постійно проходять виставки творів місцевих митців (напр., художників Сніжани Лапінської та Петра Слободянюка), різноманітні тематичні фотовиставки («Літинська земля — гордість ти моя», «Чарівний світ мінералів», «Праця переросла в красу» тощо).
Про музей:

Літинський краєзнавчий музей імені Устима Кармалюка — районний краєзнавчий музей у смт. Літині, зібрання матеріалів і предметів з природи, археології, історії, зокрема, з повстанського руху на Поділлі у 181335 рр. проти національного і соціального гніту під проводом Устима Кармалюка, культури Поділля.

Музей міститься в приміщенні в'їзної брами колишньої Літинської в'язниці. Тривалий час цю фортецю, яка є пам'яткою XVIII — ХІХ ст.ст., використовували для утримання «державних злочинців, розбишак», зокрема за архівними даними протягом 181335 тут був тричі ув'язнений народний месник рр. Устим Кармелюк.

13 липня

Інші дати
Народився Ісак Бабель
(1894, м.Одеса – 1940), письменник, драматург і режисер відомий своїми «Одеськими оповіданнями» та збіркою «Кінармія».  
Розгорнути
Народився Петро Непорожній
(1910, м. Яготин, Київська область  - 1999) — учений, професор, доктор технічних наук.  Під його керівництвом була успішно здійснена програма будівництва Рівненської і Запорізької атомних електростанцій, каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі. Міністр енергетики СРСР (1962–1985). Під його керівництвом в Радянському Союзі була створена практично вся енергетична галузь.
«До булави треба голови» (Українське прислів'я)
Розгорнути