chrome firefox opera safari iexplorer

Літинський краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка

  • 22300, Вінницька обл., стм Літин, вул. Устима Кармалюка
  • (247)2-19-01
  • щоденно у літній час з 900-1800, у зимовий - з 800-1700вихідний – неділя.
Варто побачити: колекцію Літинського краєзнавчого музею імені Устима Кармалюка, що нараховує близько 8 000 предметів; природничу експозицію музею (чучела тварин і птахів, гербарії, зразки граніту, торфу, піску та глини) характеризує природу та корисні копалини Літинщини; археологічну збірку, що містить експонати періоду палеоліту, неоліту та енеоліту — зокрема, крем'яні знаряддя праці, а також трипільська кераміка, яка була передана музею археологічною експедицією Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського і особисто його викладачем, земляком С. Гусєвим; етнографічну колекцію представлена знаряддями праці, побутовими речами та одягом селян Літинського повіту ХІХ — поч. ХХ ст.ст.;численні документи, фотографії, речові матеріали розповідають про історію краю — в першу чергу про причини, організацію, розгортання й наслідки повстанського руху на Поділлі у 1813—35 рр. проти національного і соціального гніту під проводом народного героя Устима Кармалюка. Музейним закладом здійснюється значна робота, знайдено чимало цікавих й унікальних пам'яток минулого, причетних до історії Літинщини, які стали цінними експонатами або ж збагатили музейні фонди. У музеї постійно проходять виставки творів місцевих митців (напр., художників Сніжани Лапінської та Петра Слободянюка), різноманітні тематичні фотовиставки («Літинська земля — гордість ти моя», «Чарівний світ мінералів», «Праця переросла в красу» тощо).
Про музей:

Літинський краєзнавчий музей імені Устима Кармалюка — районний краєзнавчий музей у смт. Літині, зібрання матеріалів і предметів з природи, археології, історії, зокрема, з повстанського руху на Поділлі у 181335 рр. проти національного і соціального гніту під проводом Устима Кармалюка, культури Поділля.

Музей міститься в приміщенні в'їзної брами колишньої Літинської в'язниці. Тривалий час цю фортецю, яка є пам'яткою XVIII — ХІХ ст.ст., використовували для утримання «державних злочинців, розбишак», зокрема за архівними даними протягом 181335 тут був тричі ув'язнений народний месник рр. Устим Кармелюк.