chrome firefox opera safari iexplorer

На Прикарпатті відкрили літературно-краєзнавчий музей Тараса Мельничука

17 жовтня 2012 о 15:00

В селі Уторопи Косівського району Івано-Франківщини на подвір’ї загальноосвітньої школи урочисто відкрили та освятили літературно-краєзнавчий музей Тараса Мельничука.

За дорученням голови Івано-Франківської облдержадміністрації Михайла Вишиванюка ошатну дерев’яну будівлю, навпроти пам’ятника славному землякові, добудувала та облаштувала першими експонатами, в тому числі з домашніх архівів родини Мельничуків, районна влада спільно з активною місцевою громадою.

Як зазначив у своєму виступі голова Косівської райдержадміністрації Ярослав Шинкарук, подія відкриття музею геніальному поету, письменнику-дисиденту Тарасу Мельничуку, лауреату Шевченківської премії, «важлива не лише для Утороп, де він народився, для Косівщини, яку оспівав у своїх зболених віршах, а й для нашої області та усієї України, бо Тарас Мельничук — гордість української нації, поет, який до кінця свого життя не переставав вболівати за долю рідної України».

Фундамент під дерев’яний будинок-музей закладено три роки тому. Кошторисна вартість цього об’єкта — 237 тис. грн. В 2012 році на добудову музейного приміщення освоєно 94,5 тис. грн., 90 тисяч яких — з державного бюджету, решта – з районного. На облаштування музею Князя роси – Тараса Мельничука Косівський район додатково залучив ще 8 тис. грн.

Серед учасників визначної події входин до музею Тараса Мельничука в його родинному селі були заступник голови облдержадміністрації Роман Іваницький, представники районної влади та творчої інтелігенції Коломийщини, а також гості з Буковини, працівники культури з Вижниці, які подарували музею портрет Князя роси, написаний художником Віталієм Косовичем.

«Тарас Мельничук – це унікальна, неординарна людина, поет великого болю за Україну, який завжди мав свої переконання і велику силу національного духу, — наголосив Роман Іваницький. — Він не зраджував собі навіть тоді, коли його продовжували переслідувати як поета-дисидента за сказане і написане мужнє слово, коли його, розбитого долею, відцуралися ті, хто, мав би підтримати». Роман Іваницький подякував усім причетним до будівництва та створення цього музею від імені голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка.

Звучали поезія Тараса Мельничука у виконанні школярів у гуцульських строях, пісні виконували юні і дорослі уторопські хористи.

Довідково

Тарас Мельничук — український поет-дисидент, в'язень радянських таборів. За книгу «Князь роси» 1992 року удостоєний Державної премії України ім. Тараса Шевченка. Помер 29 березня 1995 року; похований на місці колишнього рідного обійстя в Уторопах.

20 квітня

Інші дати
Павло Луспекаєв
1927 –  кіноактор. Знімався в фільмах: роль Верещагіна («Біле сонце пустелі»), «Республіка ШКІД», «Піднята цілина», «Вся королівська рать».
Розгорнути
Ґео (Юрій) Шкурупій 
1903 – український прозаїк, поет, представник напрямку панфутуризм; редактор, кіносценарист.
Розгорнути
 Володимир Шульгін 
1894 – студентський діяч, син Якова Шульгіна, організатор і керівник Української Студентської Громади в Києві. Загинув у бою під Крутами.
Розгорнути