chrome firefox opera safari iexplorer

На Прикарпатті обікрали музей Івана Франка

03 квітня 2011 о 09:05

У гуцульському селі Криворівня Верховинського району, що в Івано-Франківській області, обікрали літературно-меморіальний «Музей Каменяра». Це перша крадіжка за півстоліття існування музею. Зараз вже стало відомо, що крадії не місцеві, а заїжджі гастролери із сусідньої області.

За словами завідувачки музею Ганни Луцюк, злодії вибили вікно і проникли в приміщення музею. Зникли автентичні речі, зокрема, гуцульські цимбали, котрим більше ста років, бесаги, скрипка, виготовлені майстрами, сучасниками Франка, а також сідло, постоли і давня хустка.

Всі експонати музею мають історичну й мистецьку цінність. З каси також зникли гроші.

Експозиція музею розташована у п'яти кімнатах. Привертають увагу численні книжки, а також лавка, на котрій сиділи Франкові імениті гості, годинник, що висів у його кімнаті, використовуваний у зйомках фільму «Тіні забутих предків», стіл.

Найоригінальнішим експонатом є, напевно, тогочасний міксер, значно більший за сучасний та повністю зроблений з дерева. Серед експонатів музею в Криворівні є й гуцульська піч, оздоблена кахлями роботи відомого майстра кераміки Олекси Бахматюка.

Як повідомив начальник МВС в області Василь Гультайчук, правоохоронцям вже вдалося знайти викрадену скрипку. Її зловмисники продали у приватну колекцію в одному з районів Прикарпаття. Міліція встановила особу підозрюваного у крадіжці. Зараз з'ясовується місце його перебування.

Як відомо, Іван Франко проживав у Криворівні з 1901 по 1914 роки. Зупинявся в будинку місцевого різьбяра Василя Якіб'юка. До Франка на літування туди приїздили Леся Українка, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський, Михайло Грушевський та інші

З 1953 р. тут відкрито музей. Тут зберігаються ліжко, на якому спав Франко, крісло-розкладачка, на котрій відпочивав Коцюбинський, столик, топірець-бартка, годинник, що їх Франкові подарував господар дому В. Якіб'юк.

Нині в оселі встановлюють на вікнах грати. Можливо, встановлять і сигналізацію.

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути