chrome firefox opera safari iexplorer

Меморіальний музей П.Шмідта

  • Запорізька область,
    м. Бердянськ,
    вул.. Шмідта, 8
  • (06153) 3-81-80, 3-09-80
  • з 10.00 до 18.00;
    вихідний день – понеділок
Про музей:

Меморіальний будинок-музей П.П.Шмідта — філію Бердянського краєзнавчого музею -  відкрито 1980 року. Музей розміщено у будинку, де з 1876 по 1886 мешкала родина начальника міста і  порту П.П.Шмідта. Тут пройшли дитячі роки майбутнього лейтенанта Петра Шмідта, який навчався у Бердянській чоловічій класичній гімназії.

На першому поверсі музею експозиція присвячена родині Шмідтів у Бердянську та життю і діяльності лейтенанта Петра Петровича Шмідта. На другому поверсі — меморіальні кімнати в яких відтворена бутність того часу.

В музеї проводяться історико-культурні програми «П. Шмідт — художник, музикант, оратор», «Родинні традиції Шмідтів» та інші.

У 2000 році на подвір'ї музею створено експозицію «Просто неба».

Шмідт Петро Петрович — один з керівників Севастопольського збройного повстання 1905 року. Народився в м. Одеса, в дворянській родині. Батько — Петро Петрович Шмідт-старший, морський офіцер, старший морський начальник Бердянська.

8-10 листопада почалося сильне невдоволення на крейсері «Очаків». Матроси крейсера вели переговори зі Шмідтом, і коли 13 листопада 1905 року невдоволення вибухнуло бунтом, то Шмідт став його керівником. До крейсера, що збунтувався, пристали броненосець «Пантелеймон» і кілька інших судів. 14 листопада Шмідт звернувся до Імператора з вимогою Засновницьких зборів і заявою, що флот перестав покорятися міністрам. Революційні судна були піддані обстрілу шрапнеллю. Шмідт загрожував за кожного страченого або вбитого матроса страчувати по полоненому офіцерові, але не виконав цієї загрози. Увечері 15(29).11.1905 крейсер «Очаків», майже не чинячи опору, був розстріляний вірними урядові кораблями.

Лейтенант Шмідт після суду розстріляний на острові Березань 06.03.1906.

Борис Пастернак написав поему «Лейтенант Шмідт», у романі Ільфа і Петрова «Золоте теля» діють «тридцять синів лейтенанта Шмідта» — самозванців і шахраїв, що «працюють» по взаємній домовленості в різних регіонах СРСР. Реальний син Шмідта Євгеній брав участь в повстанні 1905 року разом з батьком, під час громадянської війни служив в білій армії і жив в еміграції.

 

19 серпня

Інші дати
Володимир Шинкарук
1954 – український бард, поет і композитор, викладач. Компакт-диски «Дім для душі», «Колір тиші», «Перекоти-НЕБО», «Шестиструнний дощ», «Прислухаюсь до серця», «Дороже крови», «Щоб серцем бути молодим».
 
Розгорнути
Преображення Господнє (Другий Спас)
Прийшов Спас – бери рукавиці про запас. Прийшов Спас – пішло літо від нас. (Народні прикмети)
Розгорнути
Народився Олесь Донченко
(1902, с. Великі Сорочинці, Полтавська область – 1954) – український письменник. Автор багатьох віршів, казок та поповідань для дітей та юнацтва, романів «Зоряна фортеця», «Золота медаль», повістей «Школа над морем», «Розвідувачі нетрів», «Лукія».
Розгорнути