chrome firefox opera safari iexplorer

Шумський районний краєзнавчий музей

  • майдан Незалежності, 7
    м. Шумськ, Тернопільська область
  • (03558) 2-13-93
Про музей:

Шумський районний краєзнавчий музей розміщується у історичному будинку в самому центрі Шумська. Музейний будинок — колишня приватна пекарня, що її збудували 1930 року. Музей був створений на громадських засадах у 1985 році.

Фонди Шумського районного краєзнавчого музею нараховують понад 3 000 одиниць зберігання, ще близько 1-ї тисячі одиниць є науково-допоміжним фондом. Музей має 4 відділи-зали:

  • природничий — знайомить з географічними, природними умовами, корисними копалинами, рослинним та тваринним світом Шумщини. Унікальним експонатом тут є друза піщаного кальциту. У цьому ж відділі можна дізнатись про діяльність видатного лісівника краю Василя Георгійовича Дубровинського — засновника Суразькоі дачі, штучно створеного дубово-соснового-модринового лісового масиву, площею 3 863 га, заказника державного значення.
  • давньої історії — у цій залі розміщені експонати, які розповідають про багату й цікаву минувшину краю. В експозиції відділу можна знайти цікавий матеріал на тематику Київської Русі — про князів Романа Мстиславовича, Данила Галицького, Інгвара Ярославовича, подивитись на відтворення старої церкви Симона Стиліта, князівського палацу і самого міста Шумська 13 століття, що було осередком удільного князівства; на тему Козаччини; про історичні культурні та духовні осередки і здобутки на Шумщині — про «Євангеліє Учительное», надруковане 1619року в Рохманові Кирилом Ставровецьким, про Загаєцький монастир святого Іоанна Милостивого, наріжний камінь якого було закладено 1626 року, про Свято-Преображенську церкву (1715) в Шумську. Також відвідувачі мають змогу ознайомитись з матеріалами про діяльність видатних просвітителів краю, подвижників Волинської землі: Г. Колонтая, Х. Саковича та інших, які внесли великий вклад у розвиток освіти; з історією Великодедеркальськоі учительської семінарії.
  • нової й новітньої історії —насичені матеріалами з історії становлення Української держави, розвитку просвітянського руху, документами про життєвий шлях діячів «Просвіти» на Шумщині Семена Жука, Віктора Даниловича тощо. Одна з вітрин відділу розповідає про життєвий і творчий шлях відомого українського письменника Уласа Самчука. Музей має багатий експозиційний і фондовий матеріал, що висвітлює період ІІ світової війни, створення загонів УПАна теренах краю, період національно-визвольних змагань: зброю того періоду, фотографії, документальні матеріали, макети тощо.
  • сьогодення — завершує огляд музейної експозиції викладка поетичних і прозових доробків уродженців Шумщини.

 

22 лютого

Інші дати
Народився Олександр Кучеренко
(1924, с. Черевківка Донецької обл. - 2004) - вйськовий льотчик. учасник Другої світової війни з січня 1944 р. Здійснив 130 бойових вильотів. герой Радянського Союзу.
Розгорнути
Никифора, Інокентія, Панкрата
Не всяк Панкрат хлібом багат.
Розгорнути
Народився Левко Боровиковський
(1806, с. Мелюшки Полтавська область – 1889) –український поет, байкар, фольклорист, етнограф, засновник жанру літературної балади.
«Дніпре, прадіду віків! Срібним плеском хвиль глибоких Розкажи мені дідів Казку добристей високих; Розгласи в далекий край Славу давнюю Украйни І князів святії тайни Перед світом не скривай» (Левко Боровиковський).
Розгорнути
Народився Осип Турянський
(1880, с.Оглядів Львівіська область – 1933) - український письменник і літературний критик. Автор повісті-поеми «Поза межами бою».
Розгорнути