chrome firefox opera safari iexplorer

Шумський районний краєзнавчий музей

  • майдан Незалежності, 7
    м. Шумськ, Тернопільська область
  • (03558) 2-13-93
Про музей:

Шумський районний краєзнавчий музей розміщується у історичному будинку в самому центрі Шумська. Музейний будинок — колишня приватна пекарня, що її збудували 1930 року. Музей був створений на громадських засадах у 1985 році.

Фонди Шумського районного краєзнавчого музею нараховують понад 3 000 одиниць зберігання, ще близько 1-ї тисячі одиниць є науково-допоміжним фондом. Музей має 4 відділи-зали:

  • природничий — знайомить з географічними, природними умовами, корисними копалинами, рослинним та тваринним світом Шумщини. Унікальним експонатом тут є друза піщаного кальциту. У цьому ж відділі можна дізнатись про діяльність видатного лісівника краю Василя Георгійовича Дубровинського — засновника Суразькоі дачі, штучно створеного дубово-соснового-модринового лісового масиву, площею 3 863 га, заказника державного значення.
  • давньої історії — у цій залі розміщені експонати, які розповідають про багату й цікаву минувшину краю. В експозиції відділу можна знайти цікавий матеріал на тематику Київської Русі — про князів Романа Мстиславовича, Данила Галицького, Інгвара Ярославовича, подивитись на відтворення старої церкви Симона Стиліта, князівського палацу і самого міста Шумська 13 століття, що було осередком удільного князівства; на тему Козаччини; про історичні культурні та духовні осередки і здобутки на Шумщині — про «Євангеліє Учительное», надруковане 1619року в Рохманові Кирилом Ставровецьким, про Загаєцький монастир святого Іоанна Милостивого, наріжний камінь якого було закладено 1626 року, про Свято-Преображенську церкву (1715) в Шумську. Також відвідувачі мають змогу ознайомитись з матеріалами про діяльність видатних просвітителів краю, подвижників Волинської землі: Г. Колонтая, Х. Саковича та інших, які внесли великий вклад у розвиток освіти; з історією Великодедеркальськоі учительської семінарії.
  • нової й новітньої історії —насичені матеріалами з історії становлення Української держави, розвитку просвітянського руху, документами про життєвий шлях діячів «Просвіти» на Шумщині Семена Жука, Віктора Даниловича тощо. Одна з вітрин відділу розповідає про життєвий і творчий шлях відомого українського письменника Уласа Самчука. Музей має багатий експозиційний і фондовий матеріал, що висвітлює період ІІ світової війни, створення загонів УПАна теренах краю, період національно-визвольних змагань: зброю того періоду, фотографії, документальні матеріали, макети тощо.
  • сьогодення — завершує огляд музейної експозиції викладка поетичних і прозових доробків уродженців Шумщини.

 

15 жовтня

Інші дати
Народився Дмитро Луценко
(1921, с.Березова Рудка, Полтавська область – 1989) – український поет. Автор текстів низки відомих пісень ("Києве мій", "Фронтовики", "Сивина", "Не шуми калинонько", "Мамина вишня", Осіннє золото").
Грає море зелене, Тихий день догора. Дорогими для мене Стали схили Дніпра, Де колишуться віти Закоханих мрій... Як тебе не любити, Києве мій! (Дмитро Луценко)
Розгорнути