chrome firefox opera safari iexplorer

Мобілізація приватних авто для АТО загрожує вибухом у суспільстві

25 червня 2015 о 10:00

Постановою кабінету міністрів № 405 від 17 червня місцеві адміністрації можуть мобілізувати за поданням військкоматів автомобілі не лише підприємств та юридичних осіб, а й приватні авто. В разі завдання пошкоджень автомобілям під час мобілізаційного періоду, як сказано в урядових документах, збитки мають компенсуватися коштом держбюджету. Але саме вилучення транспорту для потреб силових структур буде безплатним.

Директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк в інтерв'ю Українській службі DW зазначив, що це суперечить основному закону України. «Статтею 41 конституції визначені два правила відчуження об'єктів приватної власності: за умови суспільної необхідності й за умови попереднього і повного відшкодування їхньої вартості. Як виняток, відшкодування може бути наступним, а не попереднім, лише за умов воєнного або надзвичайного стану», — сказав експерт.

Хавронюк наголосив на тому, що згідно з конституцією, за будь-яких обставин держава має відшкодовувати вартість майна повністю. Це означає, що безоплатного вилучення майна бути не може. Експерт припустив, що уряд ухвалив цю постанову на випадок проголошення воєнного стану, щоби бути готовим задіяти ці механізми у відповідності до вже готового документу. «Швидше за все кабінет міністрів не буде поспішати застосовувати вже зараз положення цієї постанови», — спрогнозував експерт.

Суспільне невдоволення

Найменші спроби негайно посягнути на приватні авто викличе глибоке обурення в суспільстві й стрімко знизить рейтинг популярності нинішніх можновладців, застеріг київський політолог і соціолог Віктор Небоженко. Він зазначив, що подібний документ варто було затвердити в парламенті і запровадити обмежену сферу його застосування. «Це слід робити тільки в зоні АТО, а не по всій країні. Наприклад, визначити якусь, скажімо, 50-кілометрову зону, в якій діє ця норма. Тоді це було би логічним і зрозумілим суспільству», — сказав у розмові з DW Небоженко.

Категорично порти урядової постанови висловився один з координаторів громадського руху «Автомайдан-Київ» Віктор Трофименко. Відповідаючи на запитання DW, активіст зазначив, що він та інші активісти були би готові підтримати такий захід півтора року тому, «коли на тлі розгортання бойових дій на Донбасі було актуальним гасло „Все для фронту, все для перемоги!“. „Зараз ситуація абсолютно інша: триває якась незрозуміла Антитерористична операція, працюють певною мірою Мінські угоди. Чому саме зараз заманулося під виглядом мобілізації фактично конфіскувати транспорт у людей ми не розуміємо“, — сказав активіст.

Невідворотність зловживань

Трофименко впевнений, що подібні заходи спричинять численні порушення законодавства та зловживання з боку військових комісарів і місцевих можновладців. „Під прикриттям мобілізації відбувається дуже багато мерзенного — це суцільне зловживання“, — каже активіст. — То чого ж слід очікувати від цих людей, коли в них з'являється можливість конфіскувати приватні автомобілі?»

Координатор громадського руху «Автомайдан-Київ» заявив, що члени його організації не довіряють уряду й готові дати відсіч будь-яким спробам посягання на їхнє приватне майно. «Наша організація вдаватиметься до всіх необхідних дій, доносити людям правду і пояснювати, що насправді відбувається. Якби мобілізація приватних авто була необхідною для перемоги над агресором, ми би ставилися до неї по-іншому. А так ми не бачимо жодного сенсу в таких заходах, крім намагань грабунку та тиску на людей», — сказав Віктор Трофименко.

Розділи: Суспільство

26 травня

Інші дати
1648 — Корсунська битва
битва між військами Речі посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками під Корсунем в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років. Внаслідок перемог під Жовтими Водами і Корсунем була знищена урядова армія Речі Посполитої на українських землях, створилися умови для утвердження української козацької держави (Гетьманщина).
Україно! Ти для мене диво! І нехай живе за роком рік, Буду, мамо, горда і вродлива, З тебе дивуватися повік... Ради тебе перли в душу сію, Ради тебе мислю і творю. Хай мовчать Америки й Росії, Коли я з тобою говорю. (Василь Симоненко)
Розгорнути
Народився Борис Грабовський
(1901, м. Тобольськ, Росія - 1966) - видатний вітчизняний фізик, син поета Павла Грабовського, творець першої в світі електронної системи передачі на відстань рухомого зображення. Побудував малолітражний гелікоптер, трикрилий планер, сконструював прилад для орієнтації сліпих, апарат для глухонімих.
Розгорнути