chrome firefox opera safari iexplorer

Українські ЗМІ не дають жінкам прозвучати у суспільстві (дослідження)

04 жовтня 2013 о 15:27

Українські ЗМІ не дають жінкам жодного шансу серйозно прозвучати у суспільстві. Такі дані дослідження Інституту масової інформації, яке було проведене у вересні.

Попри те, що, за даними Держкомстату, жінок в Україні проживає більшість – 56%, а серед журналістів вони становлять 54% (тут і далі – дані дослідження ІМІ), за представленням у медіа вони значно поступаються чоловікам.

У середньому експерти ІМІ за місяць проаналізували близько тисячі матеріалів в інтернет-виданнях та 550 – у друкованих ЗМІ.

Зокрема, чоловіки є героями публікацій, в середньому, у 80% випадках, і лише 20% матеріалів ЗМІ присвячені жінкам. Жінок здебільшого згадують в несерйозних публікаціях, світській хроніці, плітках про сімейне життя відомих людей, описі суконь тощо.

82% всіх експертів є представниками чоловічої статі, і лише 18% припадає на жінок. До того ж жінки виступали експертами в питаннях медицини, культури і права, майже не коментують політику і економіку, за винятком коментарів від прес-секретарок, в яких вони виступали швидше не як експерти, а як коментатори, йдеться у повідомленні Інституту масової інформації.

На ілюстраціях до публікацій жінки також значно поступаються чоловікам – 24% проти 76%, при цьому, знову ж таки, їхні фото ілюструють зазвичай світську хроніку, рубрики «Сім’я» чи «Здоров’я».

Найгірше дотримуються гендерного балансу журнали (100% героїв матеріалів у проаналізованих цього місяця журналах – чоловіки), найкращі показники були продемонстровані газетами (63% героїв – чоловіки). Однак такі дані можна пояснити специфікою видань – газети доволі часто друкують життєві історії, героями яких переважно є жінки. Практично єдиною темою, в якій жінки виступають основними героями, були матеріали на соціально-побутову тематику, винятком є публікації, присвячені Юлії Тимошенко, яка також була єдиною героїнею політичних матеріалів у вересні.

«Викривлена інформаційна політика породжує значно глибші проблеми – наприклад, за даними Української фундації громадського здоров’я, 90% випадків домашнього насильства – це насильство стосовно жінок. За даними Міжнародної Федерації журналістів, зарплата журналісток в Україні приблизно на 30% менша від зарплати чоловіків-журналістів (в Росії – на 9%). В українському парламенті всього 8% жінок – навіть менше, ніж у мусульманських країнах, де становище жінки вважається традиційно пригнобленим.

В умовах посилення цензури та економічного тиску на ЗМІ, що спостерігається в останні роки, немає жодної надії, що без системної роботи в напрямку інформування журналістів та редакторів про існування проблеми гендерної дискримінації, голос жінки-політика, жінки-активіста, жінки-фахівця буде представлений у медіа. А без вирішення гендерного питання, Україна ніколи не зможе стати розвиненою демократичною країною», – стверджують в ІМІ.

Довідка.

Інститут масової інформації провів моніторинг п’яти друкованих видань (газет «Факти», «Комсомольская правда в Украине», «Сегодня» та журналів «Корреспондент» та «Український тиждень») та п’яти інтернeт-видань («Українська правда», «Обозреватель», «УНІАН», «Ліга» і «Лівий берег») з точки зору гендерного балансу. Зокрема, експерти ІМІ аналізували кількісні показники – присутність жінок і чоловіків в якості авторів, героїв статей та експертів, та якісні – контекст, у якому жінки представлені в ЗМІ, та зміст фотографій.

Розділи: Суспільство

29 травня

Інші дати
Народився Петро Карманський
(1878, м. Цєшанув, Польща - 1956) - український поет, педагог,перекладач, член групи письменників "Молода муза". Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів "З теки самовбивці", "Блудні огні", "До сонця". Переклав "Божественну комедію" Данте, окремі твори Гюго та ін.
Засну, як легіт, в сірій скибі, Розвіюсь, мов рідка імла, Візьму з собою злидні й болі, Оставлю вам самі діла. (Петро Карманський)
Розгорнути