chrome firefox opera safari iexplorer

Що писав Айвазовський крім моря: 7 невідомих картин

29 липня 2018 о 11:12

29 липня виповнюється 202 роки з дня народження українського художника-мариніста вірменського походження Івана Айвазовського. Його знаменитий Дев’ятий вал знають навіть діти, але писав він не тільки море.

На жаль, після анексії Криму Росія привласнила Картинну галерею Айвазовського у Феодосії, в якій зберігається найбільша колекція його творів – 417 картин.

Фото: Галерея імені Айвазовського

До речі, Дев’ятого валу тут немає – вона знаходиться в Державному Російському музеї Санкт-Петербурга.

Між тим, Айвазовський жив і творив у Феодосії. Ще в молодості він став відомим, виставляючи свої картини на показ жителям міста.

У 1845 році пройшла перша виставка з 49 робіт у будинку, де жив художник. У 1880 році Айвазовський заснував картинну галерею і художню майстерню за власним проектом. А перших відвідувачів він запросив в день свого народження – 29 липня. З того часу галерея стала першим музеєм одного художника в тоді ще Російській імперії.

Він прожив у своєму місті до кінця своїх днів і галерею з усім її майном заповідав Феодосії. У 1900 році вона була націоналізована, а з 1922-го є державним музеєм.

Загальна колекція галереї включає понад 12 тис. творів на морську тематику: роботи Айвазовського, його учнів, онуків, мариністів XIX століття, художників південно-східного Криму і сучасних художників.

Найвідоміші картини Айвазовського, які знаходяться в музеї: Серед хвиль (282×425 см), Севастопольський рейд, Бриг Меркурій, атакований двома турецькими кораблями, Море. Коктебель, Георгіївський монастир.

Але писав він полотна і в інших жанрах. У них важко впізнати Айвазовського.

Зрада Іуди – 1834

Фото: see-art.ru

Картина виконана на папері, білилами та італійським олівцем. Зберігається у Державному Російському музеї.

Велика піраміда в Гізі – 1878

Фото: art-catalog.ru

Айвазовський приїхав до Єгипту в 1869 році на урочисте відкриття Суецького каналу. Також він відвідав Каїр і здійснив подорож по Нілу. Ця картина перебуває в приватній колекції.

Під час жнив в Україні – 1883

Фото: i-aivazovsky.ru

Важко навіть повірити, що цей пейзаж створив художник-мариніст. Твір виконано маслом на полотні, робота знаходиться у Феодосійській картинній галереї імені Айвазовського.

Східна сцена (У човні) – 1846

Фото: see-art.ru

У пейзажах Айвазовського людей можна зустріти нечасто. Ця картина – враження від візиту в Стамбул та інші східні міста.

Палац Ка д’Ордо у Венеції при місяці – 1878

Фото: ayvazovskiy.su

Айвазовський кілька разів бував у Венеції. Більш того, в цьому місті в академії ордена мхітаристів на острові Сан-Лазар жив його брат, архієпископ вірменської церкви Гавриїл (Габріел). Ця картина перебуває в Державному Російському музеї.

Вітряк на березі моря – 1837

Фото: see-art.ru

Ця картина зберігається у Державному Російському музеї у Санкт-Петербурзі. Рік написання полотна був переломним для художника. Незадовго до цього його викладач наскаржився на 19-річного учня, і картини Айвазовського за наказом Миколи I прибрали з виставки. Однак завдяки Карлу Брюллову опала була знята, імператор подивився на його картини, дав грошей і відправив супроводжувати сина Костянтина у плаванні по Балтиці.

Афінський акрополь – 1883

Фото: ayvazovskiy.su

У 1882 році Айвазовський вирушає до Греції, яка лише в 1832 році отримала незалежність від Туреччини. Художник дивиться на пагорб Акрополя знизу, через колони храму Зевса Олімпійського. На полотні Парфенон вже не мечеть, і мінарет поруч з ним знесений. Картина знаходиться у Київському державному музеї російського мистецтва.

Фотоsee-art.ruГалерея Айвазовськогоi-aivazovsky.ruart-catalog.ru

17 грудня

Інші дати
День пам’яті Великомучениці Варвари
Свята Варвара - християнська свята, великомучениця. 306 року в юному віці у м. Іліополі (Мала Азія) постраждала за сповідання віри Христової — за присудом місцевої влади її стратив власний батько, жорстокий язичник Діоскор. Відразу після її мученицької кончини діва Варвара стала вшановуватися християнами, як свята великомучениця. Святість діви Варвари засвідчувалася також багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці. З 1960 р. мощі святої великомучениці Варвари перебувають у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.
Розгорнути
День працівника державної виконавчої служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи значення органів державної виконавчої служби у забезпеченні виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України і громадськості…» згідно Указу Президента України «Про День працівника державної виконавчої служби» від 22 липня 2009 р. № 569/2009.
Розгорнути
Народився Данило Щербаківський
(1877, с.Шпичинці, Житомирська область – 1927) – етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музичний діяч. Автор понад 40 друкованих наукових досліджень та десятки рукописів («Козак Мамай», «Українські дерев»яні церкви», «Символіка в українському мистецтві», Український килим» та ін.)
Розгорнути
Народився Микола Новаченко
(1898, м.Буринь, Сумська область – 1966) - український ортопед-травматолог. Праці присвячено питанням лікування переломів кісток, протезування тощо. Широко відомі відновні операції на опорно-руховому апараті за Новаченком, кісткова пластика.
Розгорнути
Народився Юрій Шерех (Шевельов)
(1908, м. Харків - 2002) - славіст-мовознавець, історик української літератури. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Автор фундаментальних наукових праць "Предісторія слов'янської мови: історична фонологія загально-слов'янської мови", "Історична фонологія української мови" та ін.
Розгорнути