З 23 грудня 2010 по 19 січня 2011 в Музеї книги та друкарства у Києві триватиме виставка «Від Святої Катерини до Святого Василя» в народній іконі та стародруках.
Цей захід є спільним проектом двох установ – Музею книги і друкарства України та Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара». Концептуальною ідеєю виставки є простеження багатогранної іконографії образів Святих, пов’язаних зі святами зимово-різдвяного циклу. Образи Св. Катерини, Св. Андрія, Св. Варвари, Св. Миколая, Св. Василя, сюжетів Різдва Христового, Богоявлення представлені на прикладі книжкової гравюри в українських стародруках та народних іконах.
Музей книги і друкарства України презентує стародруки XVII – XVIII століть, видані в друкарнях Львова, Києво-Печерської Лаври, Почаївського монастиря.
Гравюра українського ренесансу, барокко творилась професійними митцями і виросла на грунті мініатюри, багатої на «реалізм умовних деталей». «Об’єднання епох» у гравюрі, вимовлена у змалюванні інтер’єрів, сучасних художнику. Фігурні композиції українських граверів тривалий час лишалися «іконними». Проте водночас вони несли двояку природу образів. З одного боку, зовнішня статика, як данина традиціям візантизму, з іншого – психологічна напруженість, готовність діяти. Середньовічне правило: «Не людина коментує канонічні книги, а вони коментують людину» — стало розумітися навпаки і доповнилося новою формулою: «Людина – міра всіх речей». Для художників, творців української гравюри, характерна така система художнього мислення, яка з одного боку була пов’язана з релігійним світоглядом, але при цьому позбавлена нетерпимості і догматизму. Поетикою пройняті народна поезія, живопис, гравюра. У всіх своїх регістрах – від палкого пієтету до зворушливої простоти – народна емоційність запліднювала професіональне мистецтво. А тому так цікаво прослідкувати це на прикладі співставлення образів в народній іконі та гравюрі.
Музей Івана Гончара представляє на виставці ікони XVII – поч. XХ століть, написані народними митцями в різних регіонах України, зокрема на Черкащині, Київщині, Полтавщині, Вінничині, Чернігівщині, Галичині та Поділлі.
На відміну від строгих, часом «неприступних і відстороненних» образів візантійських, балканських і до певної міри, російських ікон, українська ікона, і, зокрема народна, була дуже близька людському сприйняттю.
Виставка діє щодня, крім вівторка, з 10:00 до 17:30.
Вхід у музей для дорослих – 15 грн., для дітей та пенсіонерів – 5 грн.