В селі Преображенське Сватівського району храм знайшов художник Дмитро Сергієнко з товаришем. Каже, вивчив деякі документи і вирішив дослідити підземелля.
Коли ж знайшов лаз і заліз всередину, був просто спантеличений побаченим.
“Сам храм схожий на такі ж монастирі, як Києво-Печерська і Святогірська лавра, неподалік є Станиця Микулинський. Характер побудови — він замкнутий у коло. Є келії. Тут ми стоїмо — це трапезна. 230 метрів ходів”, — розповідає художник Дмитро Сергієнко.
Преображенський печерний монастир монахи збудували в крейдяній горі орієнтовно в кінці VIII-початку IXстоліття. Це був час гоніння на вірян, які поклонялись іконам. Тож вони втікали від переслідувань і оселялись на вільних землях.
Археологи кажуть, що у монастирі могли одночасно жити та молитися близько 30 відлюдників. Чудодійну силу храму вже на собі відчули перші паломники. Кількагодинне перебування в келіях лікує нежиті та алергії. Священики кажуть, знахідка — справжнє диво. І вони готові проводити служби у храмі.
“Ми збираємося відновити те, що було втрачено. Але знову-таки, відновити, виходячи з своїх міркувань — з церковних. Оскільки це був монастир. Але наука повинна внести свою ясність. І наука її визнає”, — каже священик Ігор.
Світські чиновники ще самі не визначилися — що робити зі знахідкою. Кажуть, вона може посісти своє місце поряд з Києво-Печерською та Святогорською лаврами. Але своє слово мають сказати вчені. Сюди вже запросили спеціалістів Академії наук України.
“Хотілося б на базі цих Преображенських печер — цього найдавнішого монастиря - створити чоловічий монастир. Зробити там нормальні рекреаційні зони, електроенергію, дороги зробити. Це потрібно робити. Немає жодних сумнівів”, — сказав голова Сватівської РДА Володимир Мормуль.
Археологи припускають, що тут може бути ще один печерний монастир — жіночий — і більш масштабний. Втім, ці припущення ще мають підтвердити науковці найближчим часом. Тож Луганщина може стати місцем масового паломництва вірян та туристів.