chrome firefox opera safari iexplorer

На фундаменті Десятинної церкви – новий храм МП?

11 листопада 2010 о 23:50

У фундамент Десятинної церкви, першої кам'яної церкви Київської Русі, в столиці, хочуть вбити кілька десятків бетонних паль, на яких буде споруджено підмурок храму Української православної церкви Московського патріархату.

Про це повідомили користувачі Живого журналу з посиланням на археологів. За наявною інформацією, 8 вересня 2010 року Кабмін видав розпорядження, згідно з яким «для проведення археологічних досліджень та музеєфікації залишків фундаментів Десятинної церкви» виділяються бюджетні кошти на суму 13 мільйонів 400 тисяч гривень".

«Ці гроші треба освоїти до Нового року. Однак археологи, які з 2005 року працюють на розкопках, останні два роки не отримали ні копійки за свою роботу. Вони працюють безкоштовно — просто бо не можуть кинути пам'ятку, яка, будучи відкритою (розкопаною), зруйнується і буде втрачена для науки і для країни», — йдеться в ЖЖ.

Археологи отримали інформацію про розпорядження з третіх рук, бо ні паперів, ні грошей в руках не тримали. Люди, які приходять до них з Адміністрації президента, не афішують своїх прізвищ і посад.

«Коли керівники археологічної експедиції почали дізнаватися, що мається на увазі під „музеєфікацією“, на яку виділено гроші, то з'ясувалося, що мається на увазі закладення підмурку для церкви Московського патріархату: бетонні палі та бетонна плита на них. Тобто 14 млн бюджетних коштів віддається певній церковній конфесії! При цьому унікальна пам'ятка древньої архітектури й історії нищиться», — наголошується у повідомленні.

«Десятинна церква — унікальна пам'ятка середньовічної архітектури, яка має світове значення. Вона була першим кам'яним християнським храмом Русі, і той культурний спадок, що дійшов до наших днів, мусить належати всім людям, незалежно від віросповідання, конфесії, національності. Усі знахідки давньої історії Києва, зроблені на десятинці, а також фундаменти, рови чи поховання, мали б увійти до складу музею європейського рівня», — підкреслили археологи.

Нагадаємо, фундамент Десятинної церкви навесні цього року опинився під загрозою руйнування — під снігом завалився скляно-металевий «саркофаг», що захищав місце розкопок, що ведуться з 2005 року.

Ідею відновлення Десятинної церкви запропонував попередній президент України Віктор Ющенко і вона була підтримана київською міською владою. Планувалося, що церква буде відбудована за два роки. Кошторис проекту становить майже 90 млн. грн. При цьому залишки старої Десятинної церкви передбачалося зберегти.

Десятинна церква — перша кам'яна церква Київської Русі. Вона була збудована руськими і візантійськими майстрами в 988 — 996 рр. на честь Різдва Богородиці за часів князя Володимира, котрий виділив на її будівництво і утримання десяту частину княжих доходів — десятину (звідси і назва).

21 липня

Інші дати
21 липня відзначають:
  • День металурга (День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості).
Розгорнути
Народився Золтан Шолтес
(1909, с. Прикопа, Словаччина - 1990) - пейзажист, заслужений художник України. Автор картин "Весна", "Зима на Верховині", "Буря над Бескидами". Твори зберігаються в музеях Європи, Японії та США.
Розгорнути
Народилася Олена Теліга
(1906, Росія - 1942) — українська поетеса, літературний критик, громадський діяч.  
«В хаосі жіночих образів нашої літератури, в плутанині перехрес¬них бажань, між прокльонами рабинь і амазонок і захопленнями тими й другими, українська жінка все ж таки зуміла створити собі ідеал, найбільш відповідний добі, і простує до нього невпинно. Вона не хоче бути ні "рабинею" ні "вампом" ні "амазонкою". Вона хоче бути Жінкою». (Олена Теліга)
Розгорнути
Народився Олег Ольжич (Кандиба Олег Олександрович)
(1907, м.Житомир – 1944), український поет, вчений-археолог, політичний діяч, син Олександра Олеся.  
«Жити повно, широко і скоро І урвать, як спів. Як колись, горіти і п'яніти, Шоломом п'ючи, І життя наопашку носити На однім плечі.» (Олег Ольжич)
Розгорнути