chrome firefox opera safari iexplorer

На фундаменті Десятинної церкви – новий храм МП?

11 листопада 2010 о 23:50

У фундамент Десятинної церкви, першої кам'яної церкви Київської Русі, в столиці, хочуть вбити кілька десятків бетонних паль, на яких буде споруджено підмурок храму Української православної церкви Московського патріархату.

Про це повідомили користувачі Живого журналу з посиланням на археологів. За наявною інформацією, 8 вересня 2010 року Кабмін видав розпорядження, згідно з яким «для проведення археологічних досліджень та музеєфікації залишків фундаментів Десятинної церкви» виділяються бюджетні кошти на суму 13 мільйонів 400 тисяч гривень".

«Ці гроші треба освоїти до Нового року. Однак археологи, які з 2005 року працюють на розкопках, останні два роки не отримали ні копійки за свою роботу. Вони працюють безкоштовно — просто бо не можуть кинути пам'ятку, яка, будучи відкритою (розкопаною), зруйнується і буде втрачена для науки і для країни», — йдеться в ЖЖ.

Археологи отримали інформацію про розпорядження з третіх рук, бо ні паперів, ні грошей в руках не тримали. Люди, які приходять до них з Адміністрації президента, не афішують своїх прізвищ і посад.

«Коли керівники археологічної експедиції почали дізнаватися, що мається на увазі під „музеєфікацією“, на яку виділено гроші, то з'ясувалося, що мається на увазі закладення підмурку для церкви Московського патріархату: бетонні палі та бетонна плита на них. Тобто 14 млн бюджетних коштів віддається певній церковній конфесії! При цьому унікальна пам'ятка древньої архітектури й історії нищиться», — наголошується у повідомленні.

«Десятинна церква — унікальна пам'ятка середньовічної архітектури, яка має світове значення. Вона була першим кам'яним християнським храмом Русі, і той культурний спадок, що дійшов до наших днів, мусить належати всім людям, незалежно від віросповідання, конфесії, національності. Усі знахідки давньої історії Києва, зроблені на десятинці, а також фундаменти, рови чи поховання, мали б увійти до складу музею європейського рівня», — підкреслили археологи.

Нагадаємо, фундамент Десятинної церкви навесні цього року опинився під загрозою руйнування — під снігом завалився скляно-металевий «саркофаг», що захищав місце розкопок, що ведуться з 2005 року.

Ідею відновлення Десятинної церкви запропонував попередній президент України Віктор Ющенко і вона була підтримана київською міською владою. Планувалося, що церква буде відбудована за два роки. Кошторис проекту становить майже 90 млн. грн. При цьому залишки старої Десятинної церкви передбачалося зберегти.

Десятинна церква — перша кам'яна церква Київської Русі. Вона була збудована руськими і візантійськими майстрами в 988 — 996 рр. на честь Різдва Богородиці за часів князя Володимира, котрий виділив на її будівництво і утримання десяту частину княжих доходів — десятину (звідси і назва).

25 червня

Інші дати
Іван Крип’якевич
1886 –  історик, академік АН УРСР, професор Львівського університету, директор Інституту суспільних наук АН України.
Розгорнути
Народився Віталій Русанівський
(1931, м. Харків - 2077) - український науковець, філолог, мовознавець-україніст і славіст, викладач.  Автор близько 350 праць із проблем сучасної української мови і історії, українського, слов'янського і загального мовознавства, історичної граматики, стилістики.
Розгорнути
Народився Євген Попович
(1930, с. Межиріч Черкаської обл. - 2007) - український перекладач. Переклав твори Г. Беля, Е. М. Ремарка, Г. Е. Лессінга, Т. Манна, Е. Т. А. Гофмана, В. Гете, Г. Гейне та ін. австрійських, німецьких і швейцарських письменників; переклав  з німецької "Щоденники" О. Кобилянської.
Розгорнути
Народився Іван Крип'якевич
(1886, м.Львів – 1967), український  історик. Автор ряду наукових досліджень про українську козацьку державність та діяльність Богдана Хмельницького, підручників з історії України. Інститут українознавства НАН України носить ім'я І.П.Крип'якевича.
Розгорнути