chrome firefox opera safari iexplorer

28 січня: це цікаво знати

27 січня 2011 о 23:02

Будь-які зміни, навіть зміни на краще, викликають незручності.
Річард Хукер

28 січня за григоріанським календарем 28 день року. До кінця року залишається 337 днів.

За церковним календарем 28 січня вшановують преподобних Павла Фівейського та Іоанна Кущника, Прохора та Гаврила Сербських і преподобного мученика Пансофія.

У дохристиянські часи наші пращури щоп’ятниці вшановували Богиню Дану — Матір-Воду. Богиню Дану давні українці уявляли незрівняною красунею, непорочною дівою і матір’ю всього живого. Вона ж була богинею родючості. У день її вшанування, тобто п’ятницю, заборонялося прясти та шити.

Дані приносили жертви, кидаючи коштовності у воду. Вчені вважають, що слово данина якраз походить від жертви Богині Дані. До речі, звичай кидати монети у воду, щоб повернутися у місця, які сподобалися — залишився і дотепер. Культ Богині Дани розвивався і, знову ж на думку вчених, дійшов аж до християнства. Тут Дану почали називати Параскевою П’ятницею, яка теж опікується водою, рукоділлям і жіночими справами.

У народі 28 січня на день Павла підмічали погоду: “Якщо дме сильний вітер з Півдня, весь рік буде сирим”.

Іменинниками 28 січня є:
Прохор, Іван, Гаврило, Павло, Олена

28 січня народились:
1854 – В. Високович, патологоанатом, бактеріолог та епідеміолог. Вважається основоположником харківської школи бактеріологів;
1884 – В. Масютин, український художник, скульптор, майстер гравюри, представник символізму. Автор гравюр «В Буковині», «Маніфестація» та ін. 1905 – П. Колесник, український письменник;
1918 – Л. Руденко, українська співачка;
1951 – Л. Каденюк, український космонавт.

28 січня відзначають:
Міжнародний день мобілізації проти ядерної війни.

Події 28 січня:
1920 — виставою В. Винниченка «Гріх» у Вінниці відкрився Український драмтеатр імені Івана Франка (тепер Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
1992 — Верховною Радою України затверджено національний синьо-жовтий стяг Державним Прапором України.

Цікаво знати:
99% живих істот, які існували на Землі, вже вимерли.
За останні 4000 років не було приручено жодної тварини.
Кицька – єдина домашня тварина, яка не згадується у Біблії.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути