chrome firefox opera safari iexplorer

Чи залишиться шанс достроково зняти депозит?

23 лютого 2011 о 00:00

Встановити законом термін повернення депозитів на вимогу вкладників пропонує Національний Банк України. Від попередньої ініціативи щодо ускладнення процедури дострокового закриття депозитних рахунків у НБУ готові відмовитися. Про це повідомив керівник юридичного відділу Нацбанку Віктор Новіков.

Великий резонанс у банківському середовищі викликала ініціатива Національного банку України щодо ухвалення законодавчої заборони на дострокове закриття депозитних вкладів. Регулятор відреагував на зауваження банкірів-практиків та експертів і тепер формує новий проект відповідного закону, розповів керівник юридичного відділу НБУ Віктор Новіков.

«Вже надійшло багато пропозицій і від банків, і від громадських організацій. Є навіть пропозиції щодо введення нового виду вкладів, без права дострокового зняття. Ми запропонували не знімати право на першу вимогу отримати банківський вклад, а врегулювання термінів вкладів», – повідомив Новіков.

Точка зору банкіра

Заборона на дострокове зняття вкладів захистила б банки від несподіванок, особливо у кризові періоди, але може й знизити довіру вкладників. На початок цього року фізичні особи тримали на депозитах понад 270 мільярдів гривень. Це на 30% більше, ніж на початку минулого року. І фінансові установи не зацікавлені в уповільненні цього зростання, відзначив голова правління комерційного банку Ярослав Колесник.

«Розумно, щоб був шанс зняти достроково депозит. Інше питання, з якою швидкістю віддавати. Якщо банк має необхідні кошти, то він одразу розрахується, якщо ні, то він має отримати запас часу, щоб попрацювати зі своїми грошовими потоками, щоб накопичити необхідну суму», – каже він.

У Національному банку пропонують встановити 30-денний термін дострокового повернення депозитів. Водночас, готові обговорювати й інші варіанти, зазначив Віктор Новіков. А голова ради захисту прав інвесторів та кредиторів Євген Пертик, вважає, що будь-який розумний і встановлений законом термін буде сприйнятий клієнтами банків.

«Визначення цього терміну, вже посилює права вкладника, на мою думку. Норма, що змушує банк віддати вклад у визначений проміжок часу є більш прийнятною, ніж повна заборона на дострокове зняття. Це призвело б лише до зростання кількості короткострокових вкладів. Вкладник, який знатиме, що він в разі чого може забрати свої гроші не більше ніж за тридцять днів, почуватиметься більш впевненим і інвестуватиме кошти на більш тривалий термін», – зауважив Петрик.

Точка зору юриста

Визначення терміну дострокового зняття вкладу є тим варіантом врегулювання питання щодо депозитів, який буде найлегше закріпити законодавчо, вважає фахівець з банківського права Юлія Кирпа.

«Чинне законодавство України передбачає право вкладника достроково, на першу вимогу, забрати свій вклад, однак не передбачає строки, у які банк повинен повернути йому цей вклад. Таким чином, варіант, що пропонується – це, скоріше, уточнення законодавства України, аніж внесення якихось суттєвих змін», – наголосила юрист.

Експерти нагадують, що в українських вкладників є можливість укладати не лише строкові вклади, тобто на умовах їх повернення із закінченням установленого договором строку. Є також інший вид вкладу, за яким клієнт може забрати гроші будь-коли із закріпленням даної умови у самому договорі.

Дмитро Баркар, Радіо Свобода 

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути