chrome firefox opera safari iexplorer

2 березня: це цікаво знати

02 березня 2011 о 00:02

Двоє дивляться вниз. Один бачить калюжу, другий – зорі. Що кому.
Олександр Довженко

2 березня за григоріанським календарем 61 день року. До кінця року залишається 304 дні.

Здавалося б весна вже у господі, однак зима ще і не збиралася відходити, нагадуючи про себе морозами та холодними вітрами.

2 березня — у ці перші дні зимової весни — у дохристиянські часи наші предки об'єднували дві пори року, святкуючи другий день Нового року та день Ластівки. Як і в останні два тижні лютого, цього дня закликали весну, очікували з вирію ластівок, молилися про врожай та передбачали погоду вже на літо. Отже, за народними прикметами, яка погода цього дня, така вона буде і влітку.

За церковним календарем 2 березня вшановують великомученика Федора Тирона, преподобного Федора Мовчазного, праведну Маріамну, священномученика Єрмогена, мученика Міну.

Православні християни цього дня моляться великомученику Федору, щоб він допоміг знайти зниклих людей та втрачені або вкрадені речі. Також вірили, що цього дня не варто дивитися у вечірнє небо, бо побачена на Федора падаюча зірка може принести важку хворобу або навіть смерть.

Хоча існували і інші перекази, що зірки – це Божі свічки. А падаючі зірки, це бісові свічки, які янгол помітив між божими і викинув їх з неба.

Іменинниками 2 березня є:
Федір, Роман, Мар’яна, Пилип, Міна.

2 березня народились:
1859 — Шолом-Алейхем (Шолом Нохумович Рабинович), єврейський письменник. В Україні написав свої знамениті твори «Тев’є-молочник», «Менахем-Мендл», «Нотатки комівояжера», «Монологи».
1876 — Мирон Кордуба, український історик, публіцист, письменник.
1879 — Аверкій (Полікарп Петрович Кедров), архієпископ Волинський і Житомирський
1882 — Архип Тесленко, український письменник
1926 — Федір Балабуха, український актор.

Події 2 березня:
1918 — Війська УНР і Німеччини витіснили більшовиків із Києва.
1993 — Заснували Академію медичних наук України.

Чи знаєте ви, що:

  • Першим видатним лікарем стародавньої Русі вважається Агапіт. Як свідчить Києво-Печерського патерик, він мав велику популярність серед усіх верств населення стародавнього Києва. Лікував переважно травами і міг підібрати харчування для хворого. Агапіт лікував князя Володимира Мономаха. Дата його народження невідома, помер у 1095 році
  • Перша в країні станція швидкої допомоги була заснована в Києві у 1881 році.
  • Першу в Україні самостійну клініку очних хвороб очолив 1892 року у Харкові відомий клініцист і офтальмолог-хірург Л.Л. Гіршман. За своє життя він прийняв майже мільйон хворих.
  • Єдиний в Україні і найбільший в Європі Інститут геронтології працює з 1958 року в Києві. Цей центр з вивчення проблем старіння і активного довголіття є базою Всесвітньої організації охорони здоров'я для проведення курсів з соціальних і медичних питань з геронтології.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

Розділи: Календар