chrome firefox opera safari iexplorer

7 березня: це цікаво знати

07 березня 2011 о 00:03

Всяка їжа i пиття смачнi й кориснi, але треба знати час, мiсце, мiру й особу.
Григорій Сковорода

7 березня за григоріанським календарем 66 день року. До кінця року залишається 299 днів.

Початок Великого посту. Перший день Великого посту колись називали жилавим понеділком. Назва походить від того, що в цей день господині пекли житні коржі — «жиляники». Крім цих коржів, ніякої страви не готували, а їли лише тертий хрін з буряковим квасом та редьку.

Інша назва «жилавого» понеділка — «полоскозуб» походить від того, що пісну страву у цей день де-ін-де запивали горілкою, щоб прополоскати зуби після Масляної аби там не залишилося чого-небудь скоромного. Господині, «полощучи зуби», пили горілку не чаркою, а новою покришкою від того горщика, в якому кашу варили — «щоб на пшениці зони не було!»

Була також третя назва для цього дня — «чистий понеділок». Чистий тому, що господині обіду не варили і їхні горщики залишалися чистими.

Цього дня підмічали погоду: «Як у чистий понеділок погода ясна, то й пшениця уродить рясна!»

За церковним календарем 7 березня відзначають віднайдення мощей мучеників, знайдених в Євгенії, а також вшановують мучеників Маврикія і 7- воїнів та преподобного Афанасія.

Іменинниками 7 березня є:
Петро, Опанас, Пилип, Федір, Анфіса.

7 березня народились:
1856 — Порфирій Мартинович, український живописець, графік, фольклорист і етнограф;
1884 — Марина Скибицька, українська та російська співачка (мецо-сопрано);
1932 – Володимир Дахно, український художник та режисер мультфільмів, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка.

Події 7 березня:
1573 — Іван Федорович заснував у Львові першу в Україні друкарню, про існування якої точно відомо історикам.

Чи знаєте ви, що:

  • Ще з часів Київської Русі в Україні народною мораллю засуджувалося пияцтво. Пили лише на великі релігійні й родинні свята «Питию время и мера».
  • У всі часи в народі алкоголь вважався звеселяючим засобом і вживати його варто було помірковано. Ще на рубежі ХIХ-ХХ сторіч на середнє весілля не дуже велике й не дуже маленьке, де присутнє було майже все доросле населення села, готували зо три літри горілки, а на хрестини – не більше літра. Поминки взагалі нерідко обходилися без спиртного.
  • На застіллі користувалися однією чаркою, яку пускали по колу. Зазвичай, чарка обходила коло не більше трьох разів. За цей час гості встигали поїсти, наговоритися, поспівати і з-за столу виходили майже тверезі і задоволені.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

5 грудня

Інші дати
День працівників статистики
Відзначається День працівників статистики в Україні 5 грудня. Це професійне свято, встановлене Указом Президента від 02.12.2002 № 1120/2002.
Розгорнути
Народився Михайло Дерегус
(1904, с. Веселе, Харківська область - 1997) - український графік і живописець. Автор картин «Тарас Бульба на чолі війська», «Тарас слухає кобзаря», «Дума про козака-бандуриста», «Маруся Богуславка», «Козака несуть», «Народження пісні».
Розгорнути
Народився Григір Тютюнник
(1931, с.Шилівка Полтавська область - 1980) - українського письменника. Автор творів «Вогник далеко в степу», «Климко», «Син приїхав» та інші.
«Немає загадки таланту. Є вічна загадка любові». (Григір Тютюнник)
Розгорнути
Народився Олександр Олесь (Кандиба Олександр Іванович)
(1878, м. Білопілля, Сумська область – 1944) – український поет. Автор збірок «З журбою радість обнялись», «Поезії».
«Сміються, плачуть солов'ї Ти не дивись, що буде там, І б'ють піснями в груди: Чи забуття, чи зрада: "Цілуй, цілуй, цілуй її - Весна іде назустріч вам, Знов молодість не буде! Весна в сей час вам рада» (Олександр Олесь)
Розгорнути