chrome firefox opera safari iexplorer

Гетьманська резиденція претендує на перемогу в акції «7 замків України»

03 квітня 2011 о 17:59

Гетьманська резиденція. Перша столиця козацької держави — Чигирин. У місті знаходиться однойменний національний історико-культурний заповідник, до складу якого входить музей Богдана Хмельницького, історико-архітектурний комплекс «Резиденція гетьмана», а також Замкова гора.

«Чим унікальний Чигирин? Перш за все — своєю історією, яка сягає дуже давніх часів, ну, найбільш увійшло в всесвітню історію Чигирин — це як, дійсно, перша гетьманська столиця, яка розбудовувалася Богданом Хмельницьким, яка стала серцем козацької держави», — каже Світлана Павлова з Національного історико-культурного заповідник «Чигирин».

Історики наголошують — сам очільник гетьманства — легендарний Богдан Хмельницький — був надзвичайно спокійною, мовчазною та простою людиною в побуті. Єдина вишукана звичка — кава.

«Коли гетьмана відвідав венеціанський посол Альберто Віміна, то в кімнаті посол побачив звичайні дерев'яні лави, на яких були шкіряні подушки. В кімнаті висів дамаський килим, на килимі — лук і шабля та зброя, яку, звичайно, гетьман носить. Посол і занотував у своєму щоденнику, що Хмельницький прибрав своє житло таким чином, щоб не захопитися духом непомірної гордині», — каже молодший науковий співробітник відділу музею Богдана Хмельницького Любов Шмуго.

«Нині Чигирин — невеличке провінційне містечко: тут проживає всього 10 тисяч осіб населення. Для України, ясна річ, це невеликі розміри. Але колись саме Чигирин був столицею держави великого Богдана Хмельницького і саме тут вирішувалися політичні питання мало не всієї Східної Європи», — каже журналіст Ольга Кучер.

Через незначне державне фінансування, у гетьманській резиденції так і не добудували дві з 12 запланованих споруд. Ті, що зведені — не мають всередині експозиції. Батьківська ж хата Богдана Хмельницького стоїть без даху. А від самої чигиринської фортеці автентичною спорудою лишається тільки відбудований бастіон Дорошенка.

«Я розглядаю Національний заповідник і Чигирин як місце, яке б об'єднувало внутрішньо. Тому що я не знаю у донеччан чи, скажімо, у кримчан якогось застереження до Хмельницького. Адже якщо б показати цей об'єкт і прицілить його як туристичний — всі б їздили українці, а далі хай вже будуть їздити іноземці», — каже заступник голови Верховної Ради України Микола Томенко, ініціатор акції «7 чудес України».

Свого часу у Чигирині активно велося будівництво туристичного комплексу — готелі мали бути як тодішні польське, російське чи турецьке посольства. Але в останні роки звідси пішли державні кошти, а вслід за ними — не стало і приватних інвесторів.

Аби привернути увагу до пам'ятки, її включили у список претендентів загальнонаціональної акції «7 чудес України: замки, фортеці, палаци».

Відеосюжет «Каналу 24» можна переглянути тут.

12 травня

Інші дати
12 травня відзначають:
  • День матері в Україні.
  • Всесвітній день медичних сестер.
  • Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.
Розгорнути
Федір Моргун 
1924 – український державний і громадський діяч, учений-агроном, письменник і публіцист.
 
Розгорнути
Іван Марчук
1936 – український живописець, лауреат Шевченківської премії. Один із 100 геніїв світу.
Розгорнути
Варвара Адріанова-Перетц 
1888 – український і російський літературознавець, фольклорист, мовознавець, текстолог, бібліограф, педагог. Дослідниця давньоруської літератури, зокрема «Слова о полку Ігоревім» та інших пам’яток ХІ–ХVI cт.
Розгорнути
Народилася Софія Окуневська-Морачевська
(1865, с.Довжанка Тернопільська область – 1926) – перша жінка-лікар в Австро-Угорщині, українська громадська діячка.
«Від Софії пішло мені те світло, за яким я так тужила, невиразно мріла». (Ольга Кобилянська)
Розгорнути