chrome firefox opera safari iexplorer

Замість заповідного степу гранітно-урановий кар’єр?

08 травня 2011 о 20:28

Неподалік від Кривого Рогу, що на Дніпропетровщині, може загинути остання ділянка цілинного степу, пише  сайт «Радіо Свобода».

За інформацією видання, цю територію в 60 гектарів зарезервували для створення пам’ятки природи загальнодержавного значення. Однак геологи відшукали там значні запаси гранітів, і обласна рада віддала степ в довгострокову оренду приватній фірмі, що видобуває корисні копалини. Мешканці сіл Криворіжжя та науковці протестують проти організації кар’єру на території унікальних земель.

Інгулецький степ розташований у мальовничій долині, біля сіл Недайвода та Тернуватка. Його називають одним із найкрасивіших місць краю. До того ж, територія славиться своєю «червонокнижною» фауною та флорою – рідкісними видами ковили, ірисами, сон-травою, горицвітом.

radiosvoboda.org

Знайшли дослідники в цьому степу й археологічні скарби – стародавні кургани, а також земляні оборонні споруди часів Другої світової війни. Науковий співробітник Криворізького історико-краєзнавчого музею Ірина Стеблина зауважує, що кілька тисячоліть тому це місце було сакральним.

«Була розкопана дивна кам’яна конструкція у вигляді змії. Камені різних кольорів і порід були складені у вигляді концентричних кілець, а в центрі цієї конструкції була невеличка могила, ймовірно, дитини до 10 років», – розповіла дослідниця.

Природний радіаційний фон може підвищитись?

Втім, малодосліджена унікальна територія скоро може зникнути з лиця землі. Три роки тому Дніпропетровська облрада дозволила приватній фірмі розробляти тут гранітні та уранові поклади. Спорудження кар’єру вже розпочалось.

Місцеві мешканці б’ють на сполох: річка Інгулець, що тече в цьому місці, живить водою довколишні села і сам Кривий Ріг. Побоюються, що вона може серйозно постраждати від гранітно-уранового кар’єру. До того ж, при розтині гранітних шарів природний радіаційний фон може підвищитись, вважають селяни.

radiosvoboda.org

«Ми помремо, а вони нас на кладовище віднесуть. І все, і вони тут будуть хазяїнами», – каже місцева пенсіонерка пані Раїса.

Противники кар’єру відправили листи зі скаргами до різних інстанцій – до Адміністрації Президента, Генпрокуратури, Кабміну. Однак відповідей поки не отримали. Водночас у сільській раді їм кажуть: впливати на ситуацію на місцевому рівні не можуть.

Кар’єр замість заповідника – законно?

Створення ландшафтного заказника «Інгулецька степ» задекларував указ Президента 2002 року. Однак 2008-го обласна рада своїм рішенням виключила із земель, запланованих під заказник, територію між селами Недайвода і Раєво-Олександрівка. Відтак, у Криворізькій райдержадміністрації заявляють: спорудження кар’єру цілком законне.

«Підприємство працює в законодавчому полі, є всі дозвільні документи. Щодо до того, що роботи ведуть на землях заповідного фонду, то це не так. Рішенням сесії обласної ради земля виведена із заповідного фонду і призначена для промислової розробки граніту. Сьогодні я туди відправив фахівців земельного управління і управління з надзвичайних ситуацій», – сказав в. о. першого заступника голови Криворізької райдержадміністрації Юрій Волосов.

У райдержадміністрації запевняють: найближчим часом перевірять усі документи, за якими розпочалася підготовка до розробок граніту. Разом з тим місцеві мешканці заявляють: якщо спорудження кар’єру не припинять, вони спинятимуть бульдозери «живим» щитом.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути