Нас — майже 46 мільйонів. Поки що. У Всесвітній день народонаселення демографи та статисти підсумували - українців стабільно меншає. Щороку майже на три тисячі осіб.
Головні причини — низька народжуваність, висока смертність, особливо серед працездатних чоловіків, міграція молоді і загальне старіння нації.
“На жаль, прогноз у цьому сенсі є вкрай несприятливим. Навіть при позитивних тенденціях народжуваності, які ми спостерігаємо зараз — на жаль, ми не зможемо зламати тенденції скорочення чисельності. Народжуваність в осяжному майбутньому не буде забезпечувати навіть простого відтворення населення”, — каже Олена Макарова (інститут демографії та соціальних досліджень НАН України).
Щоправда, одразу ж заспокоюють: подібна демографічна ситуація і у більшості європейських держав. До того ж, відзначають — попри погане фінансування галузі охорони здоров’я, важкі умови праці і таке інше — усе частіше в Україні фіксують позитивні тенденції.
“Смертність населення продовжує знижуватися. Найбільш таким визначальним був 2009 рік, і 2010 рік. А середня очікувана тривалість життя, безумовно, якщо смертність зменшується, то зростає і тривалість життя”, — каже Наталя Власенко (Державний комітет Статистики України).
З оптимізмом у майбутнє як України, так і всього світу дивляться і у Фонді народонаселення при Організації Об’єднаних Націй. Тут підрахували — наприкінці жовтня населення планети сягне 7 мільярдів, і кажуть — саме ця глобальна подія тягне за собою як виклики, так і численні можливості.
“Населення світу зростає, в той час, як земля, залишається такою, якою і була. І чи зможемо ми жити в майбутньому на здоровій планеті — залежить від вибору кожного. Але, зрештою — населення 7 мільярдів — це досягнення. Воно зростає, бо людство розвивається — знаходить нові способи вирощувати їжу, розробляє нові ліки, таким чином — життя більш довге та здорове”, — каже Нузхат Ехсан (представництво Фонду народонаселення ООН в Україні).