chrome firefox opera safari iexplorer

У рейтингу найбільш забруднених міст світу Чорнобиль на 8-му місці

27 липня 2011 о 17:31

У рейтингу найзабрудненіших місць на планеті Чорнобиль посів 8-му сходинку. Серед інших місць його випередили російські міста Дзержинськ та Норильск.

Лідерами в «антирейтингу» російські міста не стали — на перших місцях закріпилися Китай та Індія. Список, складений американською науковою організацією Інститут Блексміта.

У Дзержинську (6-е місце у рейтингу), який вважається одним з найбільших в Росії центрів хімічної промисловості, екологія довгі роки грубо порушується скиданням у річку і захороненням у землі шкідливих неочищених заводських відходів. Тривалість життя мешканців коротше, а смертність — в рази вище, ніж у середньому по країні, ідеться в статті.

У Норильську (7-е місце) — великому центрі кольорової металургії — катастрофічну ситуацію створює підприємство «Норільський нікель», з комбінатів якого здійснюються отруйні викиди в атмосферу. Місто буквально отруєне важкими металами.

Чому укладачі списку порахували Норильськ менш забрудненим, ніж Дзержинськ, незрозуміло. Якщо в Дзержинську екологічну ситуацію хоча б намагаються поліпшити, і вона дійсно змінилася в порівнянні, наприклад, з 1980-ми роками, то Норильськ навіть у Росії визнано найбруднішим містом.

Жителі Норильська живуть на 10 років менше, ніж інші росіяни. Вони більш схильні до алергії, астми, вад розвитку серцево-судинної системи, органів дихання і травлення, хвороби крові, розладів психіки. Також у них частіше розвиваються онкологічні захворювання.

Слідом за Норильському в списку британської газети йде Чорнобиль — на восьмому місці. Там як і раніше сильні наслідки найвідомішої в світі ядерної катастрофи. Вони вже призвели до тисяч смертей від раку й досі викликають проблеми з диханням, захворювання вух, носа і горла.

Крім України, в десятку найбрудніших місць планети потрапив ще один найближчий сусід Росії — Азербайджан. Його місто Сумгаїт на березі Каспійського моря було створено як центр нафтохімічної промисловості, що позначилося на його екології. Сумгаїт зайняв дев'ятий рядок.

Перші дві позиції в «антирейтингу» належать Китаю. Перше місце дісталося місту Ліньфень, де видобувають вугілля, і всі місцеві підприємства використовують його як паливо. Це призвело до того, що повітря забруднилося неймовірно, а мешканці потерпають від респіраторних, шкірних захворювань і раку легенів.

На другому місці — місто Тяньжінь — центр виробництва свинцю. Його вміст у повітрі та грунті в 10 разів перевищує норму. Особливо це позначається на дітях, у яких спостерігаються вроджені дефекти і проблеми розвитку.

Третій та четвертий рядки займають індійські міста Сукінда і Вапі. У Сукінді розташована одна з найбільших в світі відкритих шахт хромової руди. Мешканці страждають від шлунково-кишкових крововиливів, туберкульозу і астми. Крім того, повсюдно спостерігається безпліддя або вроджені дефекти у дітей.

У Вапі зосереджено понад 50 промислових підприємств, які отруюють екологію важкими металами, пестицидами і хімічними відходами. Рівень ртуті в грунтових водах майже в сотню разів перевищує максимально допустимий за стандартами Всесвітньої організації охорони здоров'я.

П'ятим найбруднішим у світі містом визнано Ла Оройя в Перу. Через металовиробництво там високий рівень забруднення свинцем. У крові місцевих дітей він в середньому втричі перевищує норму ВООЗ.

Останній рядок «антирейтингу» займає місто Кабве в Замбії, де добували свинець і цинк. Свинцевий пил покриває цілі райони, а в крові дітей рівень цього металу в 10 разів вище норми.

Раніше на території Дніпропетровської області екологи виявили місце, де рівень радіації подекуди більший, ніж у Чорнобилі, і перевищує максимально допустиму норму у сотні разів. Територія забруднення порівняно невелика — приблизно 500 квадратних метрів на пустирі біля села Довгівка у Нікопольському районі.

Нагадаємо, в Україні актуальною є проблема утилізації та переробки сміття: близько 4% території держави займають відходи різних видів, від хімічних до побутових.

Джерело: ТСН
Розділи: Довкілля Здорова

17 листопада

Інші дати
Міжнародний день студентів
Цей день приурочений події, яка сталася в колись окупованої нацистами Чехословаччини. 28-го жовтня 1939-го року студенти та викладачі празьких університетів виступили на мирну демонстрацію на знак річниці утворення свого історичного держави. Фашисти, побачивши непокору з боку народу захопленої ними території, цинічно розігнали цю мирну демонстрацію, застосовуючи властиву їм жорстокість, внаслідок чого був убитий Ян Оплетал, один із студентів медичного факультету. Його похорони переросли у відкриту і масову акцію протесту. Почалися арешти. З ранку, 17-го листопада 1939-го року, прагнучи придушити виниклий настрій народних мас, карателі оточили празькі студентські гуртожитки і заарештували понад 1200-т студентів, а також ряд представників викладацького складу, з яких дев’ятеро активістів та студентів цього руху демонстративно стратили в катівнях в’язниці празького району Рузіне без суду. Решта були відправлені в концтабір Заксенхаузен. Побоюючись подальшого опору, за особистим наказом Гітлера всі вищі навчальні заклади Чехії були закриті до кінця війни.
Розгорнути
Народився Михайло Щепкін
(1788, Росія – 1863) – визначний актор української та російської сцени. Викуплений з кріпацтва І.Котляревським та іншими. В українському репертуарі був першим Виборним та Чупруном у п'єсах І.Котляревського «Наталка-Полтавка» та «Москаль-Чарівник», що залишилися кращими в його доробку.
Розгорнути
Народився Григорій Кочур
(1908, с. Феськівка Чернігівської обл. - 1994) - український перекладач, поет, літературознавець, громадський діяч. Автор книг "Друге відлуння", "Інтинський зошит" та ін.
Розгорнути