chrome firefox opera safari iexplorer

Реконструкція Лаври: куди ведуть фінансові печери?

31 серпня 2011 о 10:43

У здогадках тоне план та обґрунтування ремонтно-реставраційних робіт на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Нам не вдалося отримати жодного коментаря від адміністрації лаври щодо розподілу коштів, термінів та проектів її відновлення, щоб донести це до громадськості.

Тому наразі можемо лише здогадуватись, яким чином були витрачені бюджетні кошти, сума яких на сьогоднішній день складає понад 50 млн. грн., в той час, коли лише 14 млн. грн. призначалися для спасіння Лаври постановою уряду від №334 від 28 березня 2011 року.

Об’єкт №1 – зворотній відлік

Лавра кипить… Не під розпеченим сонцем літа розігріваються позолоти бань – пилюка ремонту підіймається до демонтованих покриттів та реставраційних споруджень дзвіниць. Не звуки останніх возвеличують небеса, а прозаїчний рев відбійних молотків та іншої будівельної техніки дає всім прочанам та туристам зрозуміти – ремонт!

Доріжки, адміністративні споруди, готелі, трапезні – саме тут поки вирує благородний дух реставрації історичної спадщини світового значення. Бані й дзвіниці ж поки чекають… То як же виглядає цей загадковий об’єкт №1? Що та «на скільки» покаже ретроспектива тендерів на держані гроші?

Як повідомив 25 серпня портал «Наші гроші», останній тендер, який провів Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, виграло ТОВ «СТС – Генпідряд». Обєкт — пам’ятка архітектури XVІІІ ст. «Дзвіниця Успенського собору (корпус №81)». Вартість робіт — 21,99 млн грн. Час виконання — 2011—2012 роки.

Про це інформує «Вісник державних закупівель». Відповідно до розробленого проекту, передбачаються ремонтно-реставраційні роботи на бані, фасадах будівлі, в інтер’єрах. Дзвіниця – чи не єдина в списку об’єктів, «незадовільність» якої хоч якось пояснена, а комплекс робіт, які планується провести, зазначено.

Скільки в списку?

Через відсутність пояснень та коментарів з боку адміністрації Лаври та держчиновників щодо виділення наступних сум з держбюджету на ремонтно-реставраційні роботи, спробуємо відшукати відповіді у мас-медіа, які фіксували відповідні угоди.

Так, ще в грудні минулого року більшість Київради проголосувала за виділення 11 мільйонів гривень на зведення Свято–Воскресенського кафедрального собору, який має стати найвищим у Європі. Про це повідомляла газета «Україна молода» 14 квітня 2011 року.

За кілька днів до цього «Комментарии» опублікували інформацію, що в кінці грудня 2010 року на протизсувні роботи Києво-Печерська лавра отримала від держави 13 млн. гривень.

У квітні 2011 року повідомлялося, що Кабінет Міністрів «передумав» давати гроші на реконструкцію Андріївської церкви та річницю Софійського собору. Своєю постановою уряд скасував попереднє розпорядження від 14 лютого, згідно з яким 17 мільйонів 450 тисяч виділялося для здійснення заходів до святкування 1000–річчя заснування Софійського собору й проведення протиаварійних і ремонтно–реставраційних робіт в Андріївській церкві. Натомість чергову порцію державних коштів (14 мільйонів) отримали об’єкти Києво-Печерської лаври.

За результатами тендеру від 10 травня 2011 року Релігійна організація Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра уклала угоду з ТОВ «Уютный дом» вартістю 20,09 млн грн, які нададуться з держбюджету. Так пише портал «Наші гроші». Джерело також повідомляє, що Головою комітету з конкурсних торгів є намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври архієпископ Вишгородський Павло, відомий як депутат Київради від Партії регіонів, а заступником голови комітету з конкурсних торгів є казначей Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври архімандрит Варсонофій (Столяр Василь Петрович).

Далі знову тендер. 20 числа наступного місяця Релігійна організація Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра укладає угоду вартістю 14 млн грн. з ТОВ «Уютный дом», яка має виконати ремонтно-реставраційні роботи на трьох об’єктах Києво-Печерської Лаври, повідомляють «Наші гроші».

Передостанній тендер на сьогодні, про який ми вже згадували вище, — 29 липня 2011 року на 21,99 млн грн., який виграє ТОВ «СТС – Генпідряд».

29 серпня 2011 року Портал державних закупівель повідомив, що Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник витратить 133 тисячі 115 гривень на монтаж систем пожежної, охоронної сигналізації та антен. Угоду на надання послуг з побудови, створення і монтажу системи автоматичної охоронної сигналізації та антен заповідник уклав з ТОВ «Терра Фірма Плюс».

Отакий подарунок платники податків зробили Національному заповіднику – загальну суму можете підрахувати шляхом простого додавання. Лише у цьому році виходить вже більше 56 мільйонів гривень.

Кесарю – кесареве…

Якщо пройтися територією Києво-Печерської лаври, зовсім не складно побачити шквал ремонтно-«реставраційних» робіт над готелями, адміністративними будівлями, подалі від історичних дзвіниць.

На запитання «Як довго ще триватимуть роботи?» від священнослужителя, який проходив повз, вдалося отримати багатозначну відповідь — «Не знаю». А тим часом поряд будівельна техніка розчищала майданчик для спорудження трапезної, принаймні так було написано на будівельному паркані…

Попри відсутність будь-яких планів відновлення та офіційної інформації про ремонтні роботи на території лаври, громадськості залишається лише сподіватися на те, що реставрацією у Києво-Печерському заповіднику займаються справжні фахівці, які збережуть автентичність та історичну відповідність лаврських дзвіниць та інших її об’єктів, які перебувають під охороною ЮНЕСКО.

Світлана Майструк, «Рідна країна»

P.S. Для порівняння: Кабінет Міністрів виділив Міністерству культури 17,45 млн гривень на здійснення заходів з відзначення 1000-річчя заснування Софійського собору (21-24 вересня 2011 р.) та проведення протиаварійних та ремонтно-реставраційних робіт в Андріївській церкві у Києві.

«Фотовраження» від реставрації

 

 

 

 

27 січня

Інші дати
Олекса Тихий
(27 січня 1927, хутір Їжівка, Краматорівський район, Артемівська округа — 5 травня 1984, тюремна лікарня м. Пермі) український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи. Виступав на захист української мови. Помер в ув'язненні.
Розгорнути
Народився Павло Чубинський
(1839, м.Бориспіль Київська область – 1884) – український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.
Душу й тіло ми положим За свою свободу, І покажем, що ми, браття, Козацького роду! Гей-гей, браття милі, Нумо братися за діло! Гей-гей пора вставати, Пора волю добувати!
Розгорнути
Народився Архип Куїнджі
(1842, м.Маріуполь - 1910) – український та російський живописець-пейзажист грецького походження, педагог. Автор картин «Українська ніч», «Дніпро вранці», «Ніч на Дніпрі».
Розгорнути
Народився Павло Тичина
(1891, с. Піски Чернігівська область – 1967) – український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч.
«Не Зевс, не Пан, не Голуб-Дух, - Лиш Соняшні Клярнети. У танці я, ритмічний рух, В безсмертнім всі планети. Я був – не я. Лиш мрія, сон. Навколо дзвонні звуки, І пітьми творчої хітон, І благовісні руки». (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Іван Гончар
(27.01.1911 – 18.06.1993) – видатний громадський та культурний діяч, скульптор, живописець, графік, народознавець, колекціонер. Заслужений діяч мистецтв УРСР (1960), Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1989), Народний художник України (1991). Один з ініціаторів створення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а також Музею народної архітектури та побуту України; засновник відомого в Україні й за кордоном громадського музею, який від 1960-х років став осередком українського національного відродження.
«Багато погроз і попереджень довелося почути мені від невігласів, які зневажали мою творчість, які забували про те, що без коренів немає дерева, а без дерева плодів …Я давно поставив собі за мету жити і творити для народу. Якщо вкласти всю душу в свою працю, то потім тобі це якось повернеться». (Іван Гончар)
Розгорнути