chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні вдвічі поменшало прихильників незалежності?

04 серпня 2011 о 12:31

За 20 років в українців значно змінилося ставлення до незалежності. Якби референдум про незалежність України проводився цього року, суверенітет підтримали б удвічі менше людей, ніж у 1991 році.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного Інститутом соціології Національної академії наук і фондом «Демократичні ініціативи».

З 1992 року соціологи щорічно опитували 1800 громадян України старше 18 років. Як розповіла директор фонду Ірина Бекешкіна, за 20 років у наших співвітчизників помінялося ставлення до незалежності. «Якби референдум про незалежність України проводився цього року, її підтримали б 47% українців проти 91% в 1991 році», — цитує Бекешкіну видання «Коммерсант-Украина».

За даними опитування, в 2011 році про розпад СРСР жалкують 47,4% українців, а в 1994 році число тих, хто бажав повернутися до Радянського Союзу, складало усього 17%.

Соціологи також зазначили, що до 2011 року українці стали більше терплячими. Якщо в 1998 році 60% опитаних заявили, що «терпіти скрутне становище неможливо», то в 2011 році 53% респондентів вважають, що становище важке, але терпиме.

«Ми відчували себе нещасними за будь-якої влади, про що говорять характеристики, які не міняються за роки незалежності: 47% вважають, що ми живемо в суспільстві шахраїв, 44% — в суспільстві політиканів, 36% — авантюристів», — розповіла Бекешкіна.

На думку опитаних, важливу роль в українському суспільстві відіграють мафія і кримінальний світ (39%), підприємці і бізнесмени (37%), лідери політичних партій (31%). При цьому роль робітників та інтелігенції, на їх думку, в житті суспільства порівняно з 1994 роком знизилася майже в два рази — з 16 до 9%.

Заступник директора Інституту соціології НАН Євген Головаха вважає, що в українському суспільстві присутня «двоїстість». «Населення прагне до європейської демократії, розуміє і цінує свої права. При цьому в країні домінує тіньовий сектор економіки, соціально-культурна сфера фінансується за залишковим принципом, а представники влади мають безмежні привілеї», — відзначив Головаха.

Політолог Андрій Окара вважає, що зміни споживчих настроїв українців — це світовий тренд, а ностальгія за Радянським союзом свідчить про невдоволення суспільством. «Це не прагнення назад у СРСР. Зрозуміло, що назад дороги немає. Це прагнення українців жити в ідеологічно побудованому і соціально захищеному суспільстві, а не в такому несправедливому, як зараз», — пояснив Окара.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути