chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні церква відзначає свято зачаття Іоанна Предтечі

06 жовтня 2011 о 13:32

Свято зачаття Іоанна Предтечі відзначається християнською церквою 6 жовтня. 

Воно пов'язане з Благовіщенням і Різдвом Христовим, бо зачаття св. Івана було за шість місяців до зачаття Ісуса Христа, а його різдво — за шість місяців перед Христовим Різдвом. Документальні свідчення про це свято існують у Центральній і Східній Європі з VII ст.

У Палестині, у місті Іудиному жив праведний священик Захарія і його дружина Єлизавета. Все життя вони жили за заповідями Господніми, проте були нещасливі, бо не мали дітей. Одного дня, коли святий Захарія був черговим священиком в храмі Єрусалимському, під час богослужіння він увійшов у вівтар для кадіння фіміамом і там побачив Архангела Гавриїла, що стояв праворуч кадильного жертовника. Святий Захарія зніяковів і зупинився, але Архангел сказав йому: «Не бійся, Захарія, твоя молитва почута і твоя дружина Єлизавета народить сина, а назвеш його Іваном. Він буде великий перед Господом». Тоді Захарія запитав Архангела: «Чому мій син буде великий?» І Ангел йому відповів: "Якщо раніше всі пророки лише говорили про прихід Месії, то твій син і руку на Нього покладе і хрестити буде. Вже наближається той, котрий врятує світ, і Предтеча, посланий перед Ним, приготує шлях для Месії».

Однак праведний Захарія не повірив словам Небесного вісника, оскільки вони з дружиною були вже похилого віку. І тоді Ангел сказав йому: «Я — Гавриїл, що стою перед Богом і посланий з благою вістю до тебе. А ти не віриш моїм словам і тому будеш німим до дня народження свого сина». Тим часом народ чекав Захарію і дивувався, що він так довго не виходить з вівтаря. Коли він вийшов, то повинен був благословити людей, але не зміг виголосити промову, оскільки став німим. Захарія знаками пояснив, що не може говорити і народ зрозумів, що йому було видіння. Пророкування Архангела здійснилося, і праведна Єлизавета завагітніла і народила світу Предтечу і Хрестителя Господнього Івана.

Коли Іоанну виповнилось тридцять років, він почав проповідувати в Іудейській пустелі, а далі в околицях ріки Іордан. Він суворо викривав пороки суспільства і закликав до покаяння, сповіщаючи про швидке пришестя Месії. Проповідь Іоанна була настільки сильною, що скоро навколо нього стали збиратись учні, які заснували общину його послідовників – кумранитів.

Зовнішнім знаком покаяння і духовного оновлення Іоанн вибрав хрещення – омиття у воді і занурення у неї (звідси й ім'я – Хреститель). Таке ж хрещення прийняв і Ісус.

Християнська церква вшановує цей день, бо коли наблизилося зачаття спасіння нашого, зачався святий Іван Предтеча.

Багато матерів зачинають дітей, однак мало таких, зачаття яких славила і святкувала церква. Світ здивували зачаття лише трьох матерів: святої праведної Анни, святої Єлизавети і Пресвятої Діви Марії. Праведна Анна зачала Богородицю, Єлизавета Івана Предтечу, а Діва Марія Христа — Спаса нашого.

В Україні у день зачаття Івана Предтечі колись намагалися нічого не заготовляти на зиму, бо почорніє. Дівчата й жінки з цього дня бралися за рукодільництво – пряли, ткали й вишивали. Також підмічали, що “на Предтечі вже тулися до печі”.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

24 листопада

Інші дати
Народився Олекса Стороженко
(1806, с. Лисогори, Чернігівська область – 1874) – український письменник, етнограф, художник. Автор двотомного видання «Українські оповідання», в основі значної частини яких - народні перекази, анекдоти, прислів'я.
«Наша чудова українська врода, нагріта гарячим полуденним сонцем, навіва на думи насіння поезії та чар. Як пшениця зріє на ниві і складається у копи і скирти, так і воно, те насіння, запавши у серце й думку, зріє словесним колосом і складається у народні оповідання й легенди» (Олекса Стороженко)
Розгорнути