chrome firefox opera safari iexplorer

Дію Кіотського протоколу подовжено до 2020 року

12 грудня 2011 о 14:20

Міжнародні кліматичні переговори у Південній Африці (м.Дурбан) завершилися компромісом — термін дії Кіотського протоколу продовжено на п’ять років.

І хоча ухвалити новий глобальний договір учасники конференції не змогли, замість затвердження компромісних перехідних положень на 2013—2015 роки сторони продовжили дію Кіотського протоколу до 2020 року.

Країни-учасниці договору також домовилися прийняти нову юридичну угоду зі зміни клімату, яка зобов’яже найбільші країни-забруднювачі знижувати викиди.

На думку експертів, домовленості, досягнуті на міжнародних переговорах у Дурбані, є кроком вперед, але людство все ще залишається на шляху катастрофічного росту температури на планеті через недостатні зобов’язання зі зниження викидів парникових газів.

Україна разом з іншими 34-ма країнами погодилася щодо другого періоду виконання зобов’язань Кіотського протоколу, який набере чинності 1 січня 2013 року. Але поки що невідомо, скільки буде тривати другий період виконання зобов’язань: 5 чи 8 років. До 1 травня 2012 року країни мають подати в Секретаріат Конвенції цілі зі скорочення викидів парникових газів на другий період виконання зобов’язань.

Водночас, Росія, Канада та Японія офіційно відмовились від приєднання до другого періоду Кіотського протоколу.

Для України згода щодо другого періоду Кіотського протоколу означає, що будуть збережені гнучкі механізми, а саме, проекти спільного впровадження та торгівля квотами. Водночас, під питанням залишаються зобов’язання України зі зниження викидів парникових газів та можливість переносу невикористаних квот на майбутнє.

«Екологічні організації підтримують рішення України приєднатися до другого періоду Кіотського протоколу, а також оголошення, що наша держава готова взяти більш амбітні зобов’язання зі зниження викидів парникових газів. Але Україна повинна довести свої добрі наміри на практиці. Наша держава повинна принаймні погодитися на те, щоб зупинити ріст викидів парникових газів на теперішньому рівні до 2020 року, бо те, що оголошено зараз, передбачає значний ріст викидів», — переконана координатор програми зі зміни клімату Національного екологічного центру України Христина Рудницька.

Окрім того, під час переговорів була утворена робоча група, яка працюватиме над новою юридичною угодою. Згідно з нею, всі країни, включно з найбільшими забруднювачами планети: США, Китаєм та Індією, будуть зобов’язані знижувати викиди парникових газів. Нова угода має бути погоджена всіма країнами не пізніше 2015 року, а з 2020 року повинна набрати чинності.

Незалежні експерти наголошують, що під час переговорів країни знову відклали «на потім» найбільш важливе питання: цілі зі зниження викидів парникових газів.

«Зараз кліматичний режим схожий більше на добровільну угоду, яка відкладає на десятиліття необхідність знижувати викиди. Зволікання з реальними та швидкими зниженнями викидів може призвести до перетину «порогу» у 2 градуси Цельсія та потенційно призвести до катастрофи», — зазначив виконавчий директор Greenpeace International Кумі Наїдо.

Екологи б’ють на сполох: світ залишається на шляху підвищення температури більше, ніж на 3 градуси Цельсія через слабкі зобов’язання зі зниження викидів, які оголосили країни. Згідно з висновком вчених, після закінчення переговорів, це призведе до значних негативних наслідків для людства, зокрема, до танення вічної мерзлоти, деградації коралових рифів, можливої деградації тропічних лісів в Амазонії, збільшення частоти та інтенсивності природних катаклізмів та інших.

Вартість подолання негативних наслідків зміни клімату також зростатиме.

Підготувала Майя Заховайко, «Рідна країна»