chrome firefox opera safari iexplorer

Путівник з художніми якостями

05 грудня 2011 о 12:31

Більшість тих, хто захоплюється мандрами, звісно ж, мають улюблені міста, куди час від часу хочеться повертатися. Таким от затятим мандрівником є і знаний український письменник – поет, прозаїк, есеїст Юрій Андрухович.

Про ті куточки неосяжної Землі, які стали авторові близькими – його нова книга «Лексикон інтимних міст»(її видавцем став Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Chernovitz). Недавно презентована, вона надійшла до українських книгарень і за опитуванням порталу Буквоїд, уже стала книгою листопада.

Романістика є воістину багатоликим жанром: знаємо любовні, історичні, пригодницькі романи, епоси й хроніки. А от романів-путівників, принаймні в українській літературі, ще не було, та й у світовій, мабуть, небагато. Тож книга Юрія Андруховича в цьому сенсі унікальна. Нове видання вирізняється й тим, що є найбільшим романом цього письменника (близько 500 сторінок).

Книга має переваги й недоліки. До перших належить насамперед надана читачеві можливість здійснити подорожі аж до 111 міст (в алфавітній послідовності) України та безлічі інших країн. У деяких з них пан Юрій бував багато разів і жив тижнями, місяцями й роками. А в декотрих його фрагментарне перебування вимірювалось годинами і бачив він лише вокзал чи порт. Та все одно щось запало в душу…

Кожний місторозділ (новоутворення Андруховича) – це враження, рефлексії, спогади автора, пов’язані з певним великим чи малим містом. Вони, звісно ж, цілком суб’єктивні і на абсолютну істину не претендують. І не варто дивуватися, якщо в когось із нас той самий населений пункт викликає зовсім інші асоціації і сприйняття.

Письменник просто пропонує власне бачення, і в більшості випадків воно видається цікавим, навіть якщо в чомусь не погоджуєшся.

Місторозділи у книзі дуже різні не тільки за змістом, а й за обсягом. Кількість сторінок варіює в середньому від 3 – 5 до 10. Найбільші розділи налічують по 15 — 20 сторінок (скажімо, ті, що присвячені Києву, Львову). А є й односторінкові.

Ба більше, спостерігаються й суттєвіші відхилення від норми, до якої творчу людину аж ніяк не прив’яжеш. До них належать, приміром, глави про Єрусалим і Єнакієве. Вони складаються… з одного абзаца. Чому? Та тому, що в жодному з цих міст автор не бував. Різниця хіба що в тому, що про Вічне місто пан Юрій пише: «У мене ще ціла вічність на те, щоб у ньому побувати. Та я в ньому все одно буваю – завжди, коли намагаюсь молитися.» Згадка ж про донбасівське містечко набагато прозаїчніша. Письменник просто констатує, що «…десь на шляху поміж Донецьком та Луганськом усі ми водночас і вголос читаємо з дорожнього знаку слово «Єнакієве». Після цього багатозначно переглядаємося і більше ніхто нічого не каже.»

Оповідь про кожне місто стає для Андруховича нагодою для приємних (чи не дуже) спогадів,екскурсу в історію, розповіді про якусь особистість (чи річ, явище), з котрими асоціюється у нього ця точка земної кулі. Наприклад, Дрогобич для автора пов'язаний з долею письменника Бруно Шульца, Мінськ символізує сяючу чистоту, Антверпен — то алмази, Барселона – кишенькові злодії, Париж – запахи парфумів та кохання, не завжди чисте й романтичне.

Неважко помітити закономірність: що частіше бував Андрухович у місті, що інтимнішими (у найширшому розумінні) стають їхні стосунки, то сміливіше дає автор певні характеристики, визначаючи суть чи тенденції, що панують там.

Зокрема, Київ отримує звання вічного невдахи-двієчника і також вічного молодшого брата Москви. А якщо ви думаєте, що до Львова автор більш поблажливий, то помиляєтеся. Місто Лева також заслужило на критичне ставлення й отримало з-поміж інших і таку характеристику: «Львів усе ще прагне бути порівняним, поставленим поруч і співвіднесеним. Так ніби не вірить у свою самодостатність.» Проте не думайте, що в цих містах Андрухович не бачив нічого хорошого…

Такі ж детальні й суперечливі портрети Москви, Ленінграда (не Петербурга, тому що приїздив туди за радянських часів), Праги, Лондона, Чикаго та інших вимальовуються з відповідних місторозділів.

До переваг цієї книжки належить і мовна вишуканість Андруховича, зокрема каламбури, майстерна гра слів і художнє розмаїття роману. Адже серед розділів є есеї, оповідання і…вірші у прозі. Сам автор зізнався, що намагався досягнути жанрової непевності. Аби читач сушив мізки: що це? Есеїстика, публіцистика, оповідання, вірш, анекдот? І письменникові це вдалося.

Ну а недоліки? Їх небагато, і вони спірні. Для когось недоліком може виявитися великий обсяг роману. Щойно завершивши книгу, Юрій Андрухович казав, що спочатку замислював її як кишенькову. Але не вийшло – матеріалу назбиралося чималенько. І зараз стало очевидним, що ця книжка – не для швидкого читання у транспорті. Її слід осягати вдома, у кріслі чи на канапі, не кваплячись. Адже прочитане обов’язково спонукає до роздумів, аналізу.

Можливо, читачам будуть цікаві й не всі розділи, деякі з них видадуться розтягнутими. Та є перевага, здатна перекреслити цей недолік. Читання роману можна як розпочати, так і перервати у будь-якому місці – отож що не подобається — пропустіть.
А загалом я згодна з думкою одного критика щодо «Лексикону інтимних міст» — вся книга, мабуть, не зможе сподобатись. Однак прихильників неодмінно знайде. І як свідчить перший місяць її життя, їх уже чимало. Майте на увазі: письменник обіцяє продовження. «Лексикон…» можна весь час оновлювати, вважає Юрій Андрухович. Адже він продовжує відвідувати ті самі й нові міста. От додаватиме свіжі враження.

Тетяна КРОП

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі