Напередодні Нового 2012 року Міністр освіти й науки, молоді та спорту Дмитро Табачник підписав Наказ № 1506, згідно з яким керівникам усіх вишів запропоновано використовувати в навчальному процесі замість піддослідних тварин гуманні альтернативні засоби: комп’ютерне моделювання, відеофільми, манекени тварин, культури тканин і клітин тощо.
Таким чином, мільйони білих мишей, щурів, собак, мавп, морських свинок, кроликів та інших тваринок будуть врятовані від загибелі й жорстокого поводження, адже раніше їх використовували з навчальною метою та у своїх дослідах студенти-медики, ветеринари й біологи.
Проте, цей наказ пан Табачник підписав не «з доброго дива», а лише після того, як Київський еколого-культурний цетр і Екоправо-Київ виграли судовий процес в Окружному адміністративному суді міста Києва проти цього міністерства.
Справа в тому, що Міносвіти 5 років не бажало виконувати вимоги Закону України «Про захист тварин від
жорстокого поводження», розробляти й затверджуваним список альтернативних методів навчання замість використання тварин в учбовому процесі.
«В усьому цивілізованому світі у медичних та біологічних вузах вже давно відмовились від «пускання крові» тваринам під час дослідів та навчання студентів, запровадивши новітні технології гуманних засобів», — наголосив керівник Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
При цьому він не зміг навести статистику, скільки за рік знищувалось тварин «з навчальною метою», адже цим підрахунком ніхто не займався.
«Я й сам навчався на біофаці й пам’ятаю «живий куток», в якому трималися коти й собаки, скуплені за копійки у бомжів… Та й взагалі, як можна привити любов і співчуття до тварин у, скажімо, ветеринара, якщо його зі студентської лави примушують «пускати кров» живим створінням, хай навіть і з навчальною метою. Думаю, відтепер, завдяки забороні використовувати живих тварин під час дослідів та навчання, ми збережемо життя десяткам тисяч живих душ», – переконаний еколог.
Майя Заховайко, «Рідна країна»