chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні почали відроджувати культурологічну пресу

11 січня 2012 о 12:26

Сьогодні більш звичним є зникнення друкованих видань, аніж їх повернення в інформаційний простір. І все ж, щасливі випадки є, і це, звісно, не казкове везіння, а результат копіткої праці ентузіастів.

До таких подій належить відродження після кризової паузи газет і журналів Державного підприємства «Газетно-журнальне видавництво Міністерства культури України». Передноворічна презентація цих видань у новому форматі відбулася в Укрінформі.

На ній ішлося про відродження газет «Культура і життя», «Кримська світлиця», журналів «Українська культура», «Театрально-концертний Київ», «Український театр», «Музика», «Пам’ятки України: історія та культура».

Присутні на прес-конференції з цікавістю роздивлялися й брали до рук оновлені видання, видрукувані в кольорі на добротному папері. Здавалося, в повітрі витала та невимовна жага за справжньою культурологічною пресою, ніша якої довго була вільною. Різні шари суспільства вже перегодували суцільною жовтизною, за якою стоїть духовна порожнеча.

-Ми вже зустрічалися з журналістами на початку жовтня, — нагадала директор Газетно-журнального видавництва Міністерства культури, заслужений журналіст України Олеся Білаш, — говорили про те, що наші видання йдуть у світ. І я пообіцяла, що наприкінці року ми знову зустрінемось, щоб ви побачили: наше видавництво не просто існує, а живе продуктивно. Комусь наші видання більш до вподоби, комусь – менш, але заперечити їх наявність і конкурентоспроможність на ринку періодики вже не можна. П’ять журналів та дві газети – це досить солідний творчий доробок і виробнича потуга, яка свідчить, що у культурологічному просторі України є фахові журнали й газети, де знайдете інформацію, не прикрашену мішурою, а яка справді відкриває коштовне надбання української культури. У всіх задумах, доопрацюваннях нас підтримує Міністерство культури України, сподіваючись, що ми не осоромимо його бачення подібних видань.

Пані Олеся повідомила, що з нинішнього року всі оновлені газети й журнали можна буде як передплатити, так і придбати у кіосках (нараз деякі проблеми залишаються з розповсюдженням журналу «Пам’ятки України», та керівники видавництва й редакції докладають усіх зусиль для їх вирішення).

Оптимістично прозвучала з вуст Олесі Білаш і звістка про надання Газетно-журнальному видавництву Міністерства культури статусу національного. Віриться, що це унеможливить будь-які спроби позбавити його фінансування або відібрати приміщення, які вже мали місце, і процес відродження стане незворотним.

Далі на презентації виступили очільники видань, що побачили світ у новому форматі. Першою свій журнал «Театрально-концертний Київ» представила його головний редактор Наталія Потушняк. Пані Наталія нагадала, що журнал виходить друком з 1936 року. Коли видання переживало кризу, його постійні читачі скаржилися, що митцям без «Театрально-концертного Києва» так само складно, як, скажімо, юристам без Кодексу законів про працю.

Нині журнал виходитиме, як і раніше, раз на місяць. На його сторінках буде відображено всі прем’єри столичних театрів. Зміст «Театрально-концертного Києва» складатиметься з чотирьох розділів: традиційних — «Репертуар», «Статті про митців», «Театральні програмки», і нового — «Виставки». Це видання й надалі залишатиметься орієнтиром у мистецькому просторі.

«Журнал «Український театр» має майже 100-річну історію, — розповіла його головний редактор Алла Підлужна.- Колись надрукуватися на сторінках «Українського театру» було великим щастям. І нині це єдине спеціалізоване театральне видання на державному рівні. Хочеться робити його якомога кращим. Наша концепція полягає в тому, аби крізь призму якоїсь теми поглянути на певний процес, який відбувається у вітчизняному театрі».

Відроджений журнал «Музика» теж невдовзі святкуватиме ювілей — у наступному році йому мине 90. Про це нагадала головний редактор видання Ольга Голинська. «Наш журнал займається різними музичними жанрами, але робить акцент на академічній музиці», — наголосила пані Ольга. Вона повідомила про деякі редакційні плани, зокрема оголошення конкурсу на музичний твір для дітей, друкування нотного додатку.

Газета «Культура і життя», за словами її головного редактора Людмили Гнатюк, намагатиметься оперативно викладати на своїх сторінках найцікавіші події різних сфер культури. Постійними рубриками газети є «Музика», «Театр», «Образотворче мистецтво», «Події», «Рідна мова», «Колонка міністра».

Редакторка журналу «Українська культура» Марія Хрущак зазначила, що метою видання є показати людей, які оригінально мислять і визначають сучасні напрями культури й мистецтва.

А заступник головного редактора журналу «Пам’ятки України: історія та культура» Ігор Гірич пообіцяв читачам видавати номери як тематичні (зокрема, присвячені таким постатям, як композитор Микола Леонтович, меценат Євген Чикаленко), так і нетематичні.

Ми дізналися, що плануються англомовні варіанти журналів «Українська культура», «Пам’ятки України» та одного з розділів «Театрально-концертного Києва». Почули і про те, що проект відродження друкованих видань Міністерства культури потрапив у десятку подій минулого року за рейтингом журналу «Публічні люди».

Тетяна КРОП

«Рідна країна»

31 травня

Інші дати
Народилася Олександра Смирнова-Замкова
(1880, м.Переяслав-Хмельницький – 1962) – український вчений паталогоанатом. Автор близько 90 праць, створила вчення про систему основної аргірофільної речовини, зробила важливі для науки висновки про природу розвитку тканин.
Буває, часом, сліпну від краси. Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, - оці степи, це небо, ці ліси, усе так гарно, чисто, незрадливо, усе як є – дорога, явори, усе моє, все зветься Україна. Така краса, висока і нетлінна, Що хоч спинись і з Богом говори. (Ліна Костенко)
Розгорнути