chrome firefox opera safari iexplorer

Кожні 30 секунд від насильства в міліції страждає один українець

10 лютого 2012 о 12:28

Кожні 30 секунд від незаконного насильства в українській міліції страждає людина. Такими є результати дослідження Української гельсінської спілки з прав людини та Харківського інституту соціальних досліджень.

У МВС відкидають більшість конкретних звинувачень правозахисників. Однак у міліції погоджуються, що проблема насильства існує та обіцяють її долати разом із громадськістю.

Кілька років тому київського бізнесмена Олександра Головка запросили до одного з районних управлінь міліції Києва на бесіду. Не відчуваючи за собою жодної провини, Олександр прибув до відділка.

Про те, що було далі, розповів його адвокат Юрій Мартиненко. «Його скрутили наручниками до батареї, били всім відділом карного розшуку райуправління міліції, били по-звірячому, зробили тяжку черепно-мозкову травму, потім сфальсифікували статтю 185 Адміністративного кодексу України «Непокора співробітникам міліції» і притягнули на другий день на суд. Весь його одяг був залитий кров’ю, а ті співробітники міліції – у них у всіх були опухлі руки, бо вони його били кулаками», – зазначив адвокат.

Щохвилини від насильства в міліції потерпає дві людини

Так відбувається, бо оцінкою роботи міліції є відсотковий показник розкриття злочинів, чого немає в жодній цивілізованій крані світу, говорить Юрій Мартиненко. А на отриманні визнання в скоєнні злочину базується вся система дізнання і слідства в Україні.

І ситуація з катуванням в міліції погіршується, говорить Євген Захаров, голова Української гельсінської спілки з прав людини. Так у 2011 році від насильства в міліції постраждав майже мільйон (980 тисяч) українців. Це значить, що кожну хвилину в органах внутрішніх справ від знущань потерпають 2 людини. Це найбільша цифра за всі роки досліджень, зауважує Захаров.

«Згідно з нашим дослідженням, за 5 років, у період із 2005-го по 2009 рік оцінка кількості постраждалих від незаконного насильства становила 1мільйон 300 тисяч людей по всій країні. У 2010 році – це 790 тисяч. Це означає, що кожні 40 секунд хтось піддається насильству в міліції. У 2011 році ця цифра ще більше зросла і досягла 980 000!»

Мобільні групи контролю

У МВС запевняють, що всі факти порушень перевіряють і розслідують. Начальник відділу моніторингу дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ Макар Барилоговорить: щоб запобігти випадкам катувань у правоохоронних органах, міністерство налагоджує співпрацю з громадськими організаціями.

«Хочу подякувати тим громадським організаціям, які надають практичну допомогу у відновлення роботи мобільних груп контролю. Йдеться саме про залучення громадськості до контролю за умовами утримання громадян у кімнатах затриманих, ізоляторах тимчасового тримання. Найближчим часом буде підписано наказ, буде налагоджений механізм, який забезпечуватиме зменшення всіх негативних наслідків, які призводять до порушення прав громадян», – зазначив Барило.

При цьому він не уточнив, коли саме з’явиться цей наказ. Критерієм оцінки роботи міліції, запевнив чиновник, має бути не відсотковий показник розкриття злочинів, а оцінка суспільством її роботи.

Правозахисники, зі свого боку, кажуть, що найсуворіший контроль над працівниками міліції повністю ситуації не змінить – необхідно міняти психологію правоохоронців.

28 лютого

Інші дати
Народився Памфіл Юркевич
(1826,с .Ліпляве Черкаська область – 1874) – український філософ і педагог. Автор «філософії серця» - вчення про людину як вільну, індивідуальну, конкретну й відповідальну істоту.
«…Розум править, кермує, панує, але серце породжує. Із глибини духа породжується любов». (Памфіл Юркевич)
Розгорнути
Народився Сергій Борткевич
(1887, с.Артемівка Харківсьа область – 1952) – український композитор, піаніст та педагог.
Розгорнути
Народився Степан Турчак
(1938, с.Мацьковичі, Польща -1988) - український диригент. Перший постановник творів українських композиторів, зокрема опер «Мамаї» і «Ярослав Мудрий», балетів «Камінний господар» і «Ольга».
Розгорнути