За результатами нещодавнього дослідження ЮНІСЕФ в Україні, чверть українських підлітків 15-17 років мають досвід вживання наркотичних речовин. На думку експертів, в деяких випадках розвитку такої ситуації сприяє батьківська недбалість, однак головну проблему фахівці вбачають в недосконалій державній політиці. Вона, на їхню думку, не дозволяє впроваджувати відповідні технології для методик у цій сфері, що поліпшать боротьбу з проблемою.
Лікарські засоби і марихуана провокують чи не найбільше підліткових наркозалежностей, наголошує Анатолій Вієвський, головний нарколог Міністерства охорони здоров’я. На його думку, таку ситуацію зумовлює сімейна недбалість та доступність придбання – зокрема, лікарських засобів – дітьми. Водночас, експерт зазначає, що державна політика щодо боротьби з дитячими наркозалежностями в Україні нерозвинена, а батьки «неадекватно ставляться до вирішення подібних питань».
«33 відсотки батьків взагалі не хочуть, щоб з їхніми дітьми говорили про наркотики. Вони ховають голову в пісок, вважаючи що таким чином убезпечать свою дитину від проблеми. Для того, щоб попереджати перші вживання, потрібні дуже конкретні технології. Наша країна – це не країна конкретних технологій. В нас затиснуть наркоманію в темний куток, де буде відбуватися що-завгодно і воно буде неконтрольоване», – зауважує фахівець.
За словами Анатолія Вієвського, переважна більшість підлітків наркотики вживати не збирається, однак оточення часто провокує їх на знайомство з забороненими речовинами. Отож, зауважує експерт, підлітків треба навчати спеціальним навичкам, чому держава наразі не сприяє.
В Україні бракує фахівців і відповідного законодавства
Колишній очільник Київського центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді Костянтин Шендеровський зазначає, що ситуація з дитячими наркозалежностями останніми роками суттєво погіршилася і стала більш прихованою, адже в Україні немає єдиної статистики щодо цієї проблеми. За словами експерта, у роботі з наркозалежними підлітками соціальні працівники наразі використовують дорослі методики, а лікують цих дітей у дорослих наркодиспансерах. Змінити ж таку ситуацію не дозволяє відсутність фахівців і законодавчого забезпечення, зауважує він.
«Найбільшу шкоду держава зробила, коли фактично зруйнувала підготовку кваліфікованих соціальних працівників. В Україні так і не з’явились спеціальності реабілітологів для дітей. Цю проблему підсилює бідність, бездоглядність, незайнятість і немає підстав казати, що тут буде якийсь порядок і прогрес», – зауважує експерт.
Водночас Костянтин Шендеровський наголошує, що у підлітковому віці позбутися наркотичної залежності набагато легше, адже є «межа хворобливої залежності», яка дозволяє відлучити підлітка від вживання наркотиків шляхом переконання.
За даними ЮНІСЕФ, близько 2 відсотків українських підлітків знайомляться з наркотиками до 13 років. Серед найдоступніших речовин вони відзначають гашиш, марихуану, амфетаміни, екстазі та транквілізатори.