chrome firefox opera safari iexplorer

В Кам’янці-Подільському річка лишилась без води

12 вересня 2012 о 14:47

Через роботу малої гідроелектростанції, в Кам’янці-Подільському зміліла річка Смотрич. Замість організувати оперативний порятунок річки, місцева влада пропонує побудувати в Кам’янці-Подільському ще одну ГЕС.

Про це «Рідній країні» повідомила прес-служба Національного екологічного центру України.

Мала ГЕС в Кам’янці-Подільському, знаходиться відразу під Турецьким мостом. Сама ж річка є невід’ємною частиною історичної частини міста, який повністю огинається каньйоном Смотрича та приваблює чимало туристів. Також каньйон Смотрича є об’єктом природно-заповідного фонду — геологічною пам’яткою природи загальнодержавного значення.

Електростанція повинна відбирати лише частину води з річки, але коли води стає надто мало майже вся вона забирається на роботу ГЕС. У посушливий 2012 рік річка Смотрич поступово залишається без води.

Разом з тим, в межах Кам’янця-Подільського (район с. Цибулівка) найближчим часом планується розпочати роботу ще однієї малої ГЕС.

«Особливо це стало помітно останнім часом, коли й дощів випадає не так багато. Річка помітно міліє, заростає рослинністю. На цій ділянці річки, зі слів місцевих рибалок, та результатами контрольних відловів, вже фактично зникла риба», – говорять працівники національного парку «Подільські Товтри».

«Саме в такі роки, коли по природних причинах води в річках меншає, ми бачимо на скільки негативно на них впливають малі ГЕС, – пояснює заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Коли води достатньо, лише деякі люди скаржаться на обміління через малу ГЕС. Проте коли води мало і русло річки лишається майже сухим, бо вся вода йде на ГЕС, люди усвідомлюють масштаби екологічного лиха».

Річка Смотрич нижче Кам’янця-Подільського і до гирла є водно-болотним угіддям міжнародного значення, що охороняється згідно з Рамсарською конвенцією, яка ратифікована в Україні. Робота як існуючої ГЕС є причиною порушення міжнародних зобов’язань України.

Нова ГЕС погіршить ситуацію вдвічі. Екологічні організації звернулись до Міністерства екології України з проханням зупинити будівництво нової ГЕС на Смотричі та вжити оперативних заходів по порятунку річки.

Як відомо, громадські організації з усієї України з березня 2012 року розпочали громадську кампанію проти будівництва нових малих ГЕС на природних територіях. До цього часу до кампанії приєднались сотні активних українців. В травні 2012 року на засіданні профільного комітету Верховної ради України доцільність будівництво малих ГЕС піддана жорсткій критиці. Малі ГЕС перекривають русло, відбираючи воду з русла та стають причиною вимирання риб, які населяють річку.

«Рідна країна»

Розділи: Довкілля

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути