chrome firefox opera safari iexplorer

У Варшаві визнали героями організацію, яка убивала євреїв та українців

20 листопада 2012 о 11:16

Про це повідомляє «Вголос» із посиланням на екс-депутата Львівської облради Остапа Козака.

За його словами, парламентаристи відзначили членів NSZ як борців за незалежність Польщі проти німецьких та радянських окупантів.

Прийняття ухвали супроводжувалось бурхливою дискусією між депутатами Сейму. Значна їх частина різко виступила проти цього документу, оскільки вважала неприпустимим прославлення збройної організації, яка вчинила масові військові злочини.

Окремі депутати дорікали членам NSZ антисемітизм та співпрацю із нацистами. Так, голова фракції «лівих» у польському парламенті, колишній прем’єр міністр Лєшек Міллер у твіттері назвав воїнів NSZ «союзниками Гітлера та погромниками євреїв».

Інші депутати наголошували, що т.зв. «Національні збройні сили» разом із польськими «Армією крайовою» та «Селянськими батальйонами» воювали не лише проти нацистів, але і проти українського населення Закерзоння.

Найбільш відомим злочином, вчиненим NSZ проти українців, було масове вбивство 6 червня 1945 року близько 200 мешканців села Верховини (17 км від міста Холм, зараз Польща), відоме як «Різанина у Верховинах».

Серед убитих – лише 45 чоловіків, решта — жінки та діти. Злочин вчинив загін NSZ під командуванням Мєчислава Паздерського на псевдо «Сірий».

Незважаючи на висловлені аргументи, проурядова більшість Сейму відкинула їх та поспішно затвердила ухвалу.

На думку, екс-депутат, польські депутати наполегливо дотримуються подвійних стандартів щодо оцінки ролі національних збройних рухів у польсько-українській війні в 40-х роках минулого століття.

Так, усі польські організації «апріорі проголошуються такими, що безкомпромісно воювали за незалежність Польщі, а усі військові злочини, вчинені ними – як „відплатні“ та „захистні“ акції. Натомість, Українська Повстанська Армія без вагань проголошується як злочинна та інакше як „банди УПА“ не називається».

На пошану загиблих місцевих українців сьогодні в центрі села Верховини височить пам’ятник у вигляді православного хреста. Щороку у червні місяці там відправляється панахида за трагічно загиблими. На урочистостях присутні представники місцевої влади та консул України в Польщі.

Матеріали, присвячені українсько-польському міжетнічому конфлікту 1940-их років, читайте за темою «Волинська трагедія».

Новини Дивитися всі