Унікальне природне явище цими днями мають змогу спостерігати співробітники й гості біосферного заповідника Асканія-Нова на Херсонщині.
У його східній частині, на території суворо охоронюваного цілинного степу, спершу зацвів, а потім навіть викинув колоски один із представників перистої ковили — ковила українська (на знімку). Завдяки цьому частина степу площею близько 20 гектарів перетворилася на море зі сріблястими хвилями, оспіване в літературі й народних думах.
— Я працюю в Асканії-Нова вже 22 роки, але такого ще жодного разу не бачив. Адже цвітіння ковили зазвичай починається у квітні-травні, і цей цикл на моїй пам’яті не порушувався ніколи, — вражений директор біосферного заповідника кандидат біологічних наук Віктор Гавриленко.
Аномально тепла осінь, яка кілька останніх років приходить на південь України, дарує жителям Херсонщини можливість побачити в жовтні-листопаді цвітіння каштанів, акації й навіть бузку.
Восени нинішнього року в цей час денна температура також сягала 22, а подекуди й 29 градусів тепла. У комбінації з відсутністю нічних заморозків і дощами, які випали після тривалої посухи, вона стала поштовхом для цвітіння ковили.
Фахівці певні: якщо тепла погода протримається ще хоча б пару тижнів, колосся цієї гарної трави встигне навіть дозріти. Хоча ботаніки кажуть, що несвоєчасне цвітіння багаторічним травам, деревам і чагарникам на користь не йде, бо порушує звичний для рослин період спокою, і перезимувати їм стає складніше.