chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні В'ячеславу Чорноволу виповнилося б 75 років

24 грудня 2012 о 09:50

Сьогодні виповнюється 75 років від дня народження В'ячеслава Максимовича Чорновола — літературного критика, публіциста, діяча руху опору проти русифікації та національної дискримінації українського народу; Героя України (2000, посмертно).

Народився він 24 грудня 1937 року в селі Ерки, Черкаська область. Навчання почав відразу ж з 2 класу і після школи у 1955 році вступив до Київського державного університету ім. Тараса Шевченко. На другому курсі змінив філологічний факультет на журналістику. У 1964 році захистив кандидатську дисертацію.

В'ячеслав Чорновіл у першу чергу, був політичним діячем, який боровся за свою справу. Він був радянським дисидентом і яскравим журналістом, статті якого довгий час забороняли. Саме він був засновником  Народного руху України.

Почалося все з того, що через  молодість  та бажання вільно висловлювати свої політичні погляди, його почали переслідувати. Тому в 1958 році він виїжджає у Жданов. Тоді вже він почав писати статті.

З 1960 року працював на телебаченні у Львові, а через 3 роки поїхав до Вишгорода, де працював на будівництві Київської ГЕС. 4 вересня 1965 Чорновіл, Стус і Дзюба відкрито виступають проти арешту української антирадянської інтелігенції. І в 1967 році Чорновола вперше заарештовують, 6 років у колонії суворого режиму за книгу «Лихо з розуму», де він критикує шістдесятників.

У 1969 році його достроково звільняють. У 1970 році він починає підпільне видавництво журналу «Український вісник», який розсекречують через 2 роки і знов його заарештовують.

Вийшовши з в'язниці в 1978 році, Чорновіл вступив в Українську Гельсінкську групу. У 1980 році його ще раз арештовують на 3 роки, а випустивши, не дозволили повертатися в Україну до 1985 року. Після цього починається політична стезя — 10 вересня 1989 рік — створення Чорноволом «Народного Руху України за Перебудову» (пізніше Народний рух України, НРУ).

Чорновіл від цієї партії тричі ставав народним депутатом (у 1990, 1994, 1998 роках) і проходив у Верховну Раду України, займаючи різні посади в Комітетах. Також в 1991 році його обрали Гетьманом Українського Козацтва. А на перших президентських виборах, він зайняв друге місце.

У 1995 році В'ячеслав Чорновіл став членом української делегації в Парламентській Ассамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

Загинув політик в автокатастрофі 25 березня 1999 року (його автомобіль зіткнувся з КАМАЗом на автостраді, але ще досі триває розслідування у кримінальній справі за фактом смерті колишнього лідера Народного руху України. За ці 13 років ідеї Чорновола не знецінилися, а набули гострої актуальності...

Враховуючи заслуги Вячеслава Максимовича Чорновола перед Україною, вагомий особистий внесок у здобуття незалежності України, її розбудову як демократичної, правової держави, багаторічну самовіддану працю задля Українського народу, Верховна Рада України 21 березня 2012 року ухвалила постанову «Про відзначення 75-річчя з дня народження Героя України Вячеслава Чорновола».

Цією постановою  передбачається:

1. Урочисто відзначити на державному рівні 75-річчя з дня народження Героя України Вячеслава Максимовича Чорновола.

2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:

утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 75-річчя з дня народження Героя України Вячеслава Максимовича Чорновола та вшанування його пам'яті із залученням до складу організаційного комітету представників громадських організацій;

після утворення організаційного комітету розробити і затвердити план заходів щодо відзначення на державному рівні 75-річчя з дня народження Вячеслава Максимовича Чорновола, враховуючи у ньому пропозиції громадських організацій, вирішити питання щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення цих заходів;

забезпечити фінансування ремонтно-реставраційних робіт приміщення Музею шістдесятництва за адресою: м. Київ, вул. Гончара, 33-А;

сприяти виданню праць Вячеслава Чорновола, у тому числі завершенню видання творів у десяти томах;

надати допомогу Черкаській обласній державній адміністрації у добудові меморіального музею-садиби В. М. Чорновола у селі Вільховець Звенигородського району Черкаської області;

провести у грудні 2012 року в місті Києві науково-практичну конференцію «Роль Вячеслава Чорновола у відновленні незалежності України та становленні української державності», а також тематичні конференції, «круглі столи», присвячені життю та діяльності Вячеслава Чорновола, в областях України.

3. Рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України організувати тематичні теле- і радіопередачі, присвячені життю, журналістській і політичній діяльності Вячеслава Чорновола, та забезпечити висвітлення в засобах масової інформації заходів, що проводитимуться у зв'язку з відзначенням 75-річчя з дня його народження.

4. Рекомендувати Національному банку України виготовити і ввести в обіг ювілейну монету, присвячену 75-річчю з дня народження Вячеслава Чорновола.

5. Запропонувати Українському державному підприємству поштового зв'язку «Укрпошта» видати серію поштових марок та здійснити спецпогашення конвертів з портретом Вячеслава Максимовича Чорновола.

6. Рекомендувати Київській міській державній адміністрації встановити пам'ятну дошку Герою України Вячеславу Чорноволу на будівлі за адресою: м. Київ, вул. Гончара, 33, де працював Вячеслав Чорновіл.

7. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності.

8. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

«Рідна країна»

24 червня

Інші дати
За церковним календарем 24 червня християни, які живуть за західною традицією святкують Різдво Іоанна Хрестителя, або Івана Предтечі. 
Іван Предтеча був посланцем Бога, щоб сповістити людям про прихід і живу присутність Месії на землі. Він указує на Спасителя і хрестить Його в ріці Йордан.
Розгорнути
Василь Будник
1913 - український учений у галузі ракетобудування та космічної техніки. Розробник перших балістичних ракет, один із засновників конструкторського бюро «Південне». Герой Соціалістичної Праці. Академік НАН України.
Розгорнути
Іван Стешенко
1873-український літературознавець,письменник.
Розгорнути
Народився Іван Твердохліб
(1899. с. Довжик Харківської обл. - 1986) - український актор театру і кіно. ролі: Оврам ("Патетична соната"), Череви ("Сорочинський ярмарок"), Павло ("Коліївщина"), Іван ("Дорогою ціною") та ін.
Розгорнути
Народився Феофіл Яновський
(1860, с.Миньківці, Хмельницька область – 1928), український лікар-терапевт, один з засновників Київської терапевтичної школи. За його ініціативою на Київщині в інших регіонах засновано багато протитуберкульозних закладів санаторного типу. Національний інститут фтизіатрії та пульмонології носить ім»я Ф.Г.Яновського.
«Любити ближнього – це найважливіша з людських наук, вона вистраждана людством " (Олексь Гончар)
Розгорнути