chrome firefox opera safari iexplorer

Встановлено точне місцезнаходження першої української церкви в Івано-Франківську

16 грудня 2012 о 10:14

Перша українська церква в Станіславові (так при заснуванні називався Івано-Франківськ) знаходилася на місці теперішньої синагоги. Такий висновок оприлюднили науковці, повідомляє Радіо Свобода.

Як повідомила археолог Марія Вуянко, це підтверджує розшифрований з церковнослов’янської мови надпис на знайденій у травні цього року кам’яній плиті XVII століття.

Цю кам’яну брилу було виявлено під час ремонтних робіт у вівтарній стіні Архікатедрального собору Святого Воскресіння. На ній викарбувана інформація про першу українську церкву середмістя Станіславова, а також про її жертводавців. Раніше серед істориків і археологів не було одностайної думки щодо місця знаходження цієї церкви і її назви.

Наріжний камінь було знайдено двічі: під час закладання синагоги у 1895 році і у 2012-му. Саме під час закладання фундаменту єврейського храму 117 років тому віднайдено наріжний камінь, у 1907 році його було вмуровано в престол кафедрального собору. Науковці вважають, що перша українська церква у Станіславові у XVII столітті була єдиною на Галичині п’ятикупольною церквою, яка могла вмістити до 500 людей одночасно.

За два дні до знахідки наріжного каменю в центрі Івано-Франківська було освячено пам’ятний знак першій українській церкві в Станіславові під час урочистостей з нагоди 350-літнього ювілею надання Івано-Франківську Магдебурзького права.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути