chrome firefox opera safari iexplorer

У столичній «Мамаєвій слободі» гуляють «Бабський тиждень»

14 березня 2013 о 10:23

«Бабський тиждень» або свято Колодія — відзначають у козацькому селищі «Мамаєва слобода», що у Києві. Там відтворили давній обряд «похрестини колодки». За традицією, цими днями слід ласувати варениками з сиром та сметаною, запиваючи страви медовухою. Жінки цього тижня керували чоловіками, а неодруженим парубкам — прив’язували колодки.

В останній тиждень перед Великим постом українки гуляли на славу. Перечити молодицям цими днями — зась.

Костянтин Олійник, директор козацького селища «Мамаєва слобода»: «Геть усе можна було жінкам в цей тиждень, мало верхи на козаках вони не їздили. Цей тиждень споконвіку називався „бабським тижнем“. Бо жінки примушували чоловіків робити різні такі жартівливі роботи».

Озброївшись варениками с сиром та сметаною, молодиці ходили в гості. Такі наїдки — не лише смачні, а й символічні для Масляної.

Дівчата: «Щоб ми жили як вареники в маслі!»

Яна Калініченко, етнограф: «Традиційна страва здавна на Україні була не млинці, не налисники, а саме вареники з сиром. Вареник з сиром — це символ достатку, плодючості».

Кілька століть минуло, а на дівочих посиденьках мало чого змінилося. І розмови, і пісні — про чоловіків.

Одружені жінки, виявляється, завдячують cімейним щастям дерев'яній колодці.

Учасниця свята: «От якби я того року тому Михайлові не прив'язаа добру таку колодку — то чи була б я зараз молодицею».

Неодружених парубків — за цю провину — одарюють колодками. Бабіїв — кількома.

Віталій Гук, учасник свята: «Кожна дівчина, яка вважала, що до неї має засвататися саме цей хлопець, могла йому повісити колодку. І їх не можна було знімати, інкаше це був дуже великий гріх, який вважався у суспільстві дуже неправедним, негідним вчинком».

Головними атрибутами Масляної — колодкою та варениками — натякали молоді на весілля.

Яна Калініченко, етнограф: «Вареник — символ жінки, а от колодка — це символ чоловіка, і от оці два символи сходилися разом і виходить той самий шлюб».

Масові гуляння на Масляну за традиціями влаштовували у прощену неділю. Потому — починався Великий піст.

Джерело: 5 канал
Розділи: Новини культури

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути