chrome firefox opera safari iexplorer

44 тисячі українців можуть померти через відсутність грошей на лікування

18 квітня 2013 о 15:23

Десятки людей iз мішками на головах та зашморгами на шиях вишикувалися вчора перед Кабміном. Цей живий ланцюг тримає великі літери, з яких складається слово «приречені», а також плакати з написами «Я не хочу помирати», «Я не з Єнакієвого, але теж хочу жити», «Дайте жити — я відпрацюю». Моторошну картинку доповнює монотонний барабанний дріб. Ці приречені й справді можуть померти, адже серед них — хворі на гепатит, туберкульоз та СНІД. Бо їм та загалом 44 тисячам українців, які мають згадані захворювання, влада винесла смертний вирок, не заклавши кошти на життєво необхідне лікування.

Як наголошують учасники акції, 27 березня Бюджетний комітет ВР за поданням Кабміну проголосував поправки до держбюджету–2013. У тому документі, поданому урядом, було проігноровано доручення Президента України щодо повного фінансування українців, хворих на вірусний гепатит, туберкульоз та СНІД. Ціна питання — 607 мільйонів гривень, саме стільки потрібно на лікування людей, що мають згадані вище смертельні хвороби. Нагадаємо, що на тому ж таки засіданні Бю­джетного комітету були виділені чималі гроші на Генпрокуратуру (207 млн.), давно відшуміле Євро–2012 (168 млн.), Держслужбу спецв’язку (124 млн.), рідне Януковичу Єнакієве (100 млн.), Держагентство з інвестицій (100 млн.) тощо. От тільки на смертельно хворих людей грошей не знайшлося.

Хвора на туберкульоз Ірина приїхала на акцію зі звичайного українського села. Своє обличчя перед телекамерами не відкриває, адже їй ще повертатися додому, тож не хоче, щоб сахалися односельці. «Я хворію вже три роки, — каже дівчина. — А лікування знаєте яке? Місяць лікують, а потім гроші закінчуються і ліків нема. Через таке «лікування» у мене вже виробилася резистентність до майже всіх медикаментів, а мені — лише 24 роки (дівчина зривається на плач. — Авт.). Я хочу жити, вийти заміж, народити дітей». Особливо гірко, що хвороба Ірини при адекватному лікуванні є виліковною, але за нинішніх обставин дівчина та її колеги по нещастю по суті є смертниками.

«Ми маємо такий бюджет на 2013 рік, що кожен, кому поставлено діагноз СНІД, туберкульоз або гепатит, приречений померти, — каже Дмитро Шерембей, голова пацієнтської організації ЮКАБ. — Наприклад, на лікування гепатиту виділили нуль гривень, і людина, яка прийде в лікарню, єдине, що зможе там отримати, — добре слово лікаря й нічого більше. Але ми не готові миритися з цією приреченістю і вимагаємо, щоб кошти на ці три проблеми були виділені». «Це остання надія — докричатися до тих, хто вирішує мою долю — жити мені чи померти», — додає Олена, хвора на гепатит С.

Насамкінець до учасників акції вийшов перший заступник міністра охорони здоров’я Олександр Качур. Він повідомив, що є доручення Прем’єр–міністра підготувати зміни до держбюджету. В цих змінах передбачено видатки на закупівлю ліків та обладнання для хворих на ВІЛ/СНІД і туберкульоз. Також зараз спеціальна робоча група відпрацьовує програму з лікування гепатиту С. Проект цієї програми має бути готовим упродовж тижня. І в середу, 24 квітня, її винесуть на розгляд Кабміну. «Гроші будуть обов’язково, — стверджує чиновник. — Але їх ми отримаємо в другому півріччі». Що ж робити смертельно хворим людям до того часу? На це Олександр Качур каже, що «до кінця першого півріччя ми спроможні впоратися з проблемою лікування без додаткових коштів». n

30 листопада

Інші дати
Володимир Рибак
 (1971, м. Горлівка Донецької обл. – 2014) – український політик, депутат Горлівської міськради, закатований сепаратистами за спробу зірвати прапор самопроголошеної ДНР і замінити його українським стягом. Герой України.
 
Розгорнути
Народився Назарій Яремчук
(1951, с. Рівня, Чернівецька область – 1995) – популярний український естрадний співак (тенор). Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка за концертну діяльність 1973 – 1995 років (посмертно).
Розгорнути
Народився Ярослав Стельмах
(1949, м. Київ - 2001 - український драматург, прозаїк, перекладач. Автор п'єс "Шкільна драма", "Провінціалки", "Емма" та ін., а також кількох кіносценаріїв та книжок для дітей.
Розгорнути