chrome firefox opera safari iexplorer

Стародавні люди не змогли б почути сучасну мову?

17 травня 2013 о 13:20

Слухові кісточки, що складаються з молоточка, ковадла і стремечка, — найдрібніші кістки людського тіла. У момент народження вони вже повністю сформовані і не ростуть протягом життя. Це означає, що ця частина тіла перебуває під серйозним генетичним контролем і, відповідно, є справжнім скарбом для еволюційної біології.

Через дуже маленькі розміри ці кісточки майже не зберігаються і вкрай рідко потрапляють до рук антропологів. Під час недавніх розкопок у печерах Сварткранс і Стеркфонтейн у Південній Африці науковці виявили повний комплект слухових кісточок. Нічого подібного в історії антропології ще не було.

Останки віком у два мільйони років належали двом данім гомінідам — ​​масивному парантропу (Paranthropus robustus) і африканському австралопітеку (Australopithecus africanus).

Дослідженням знахідки зайнялася міжнародна команда вчених на чолі з антропологом Рольфом Куамом (Rolf Quam) з Бінгемтонського університету. Також у вивченні останків брали участь фахівці з американських, іспанських та італійських інститутів.

Аналіз показав, що молоточок був дуже схожий на людський, і його з легкістю можна відрізнити від слухової кісточки людиноподібних мавп. Будова черепа, скелета і зубів у наших предків все ще дуже нагадувала тваринячі, а молоточок середнього вуха вже тоді був схожий на кістку представників виду Homo sapiens. Це означає, що ця частина тіла еволюціонувала дуже рано.

«Біпедалізм (ходіння на двох ногах) і зменшені в розмірах ікла завжди були відмінними ознаками людини. Наше дослідження доводить, що цей список варто поповнити і молоточком. Однак для цього буде потрібно більше останків для підтвердження», — говорить Куам.

На відміну від молоточка інші дві слухові кісточки — стремечко і ковадло — більше нагадують мавп'ячі, ніж людські. Таким чином, виходить дивна суміш людських і тварин кісток.

Вчені вважають, що така будова робила вухо австралопітека нечутливим до середніх частот, які використовують сучасні люди для розмови. «Антропологи дійшли спільного висновку: швидше за все, стародавні гомініди не використали мову в якості способу комунікації», — підсумовує Куам.

Надалі він і його колеги планують застосувати комп'ютерну томографію для 3D-моделювання та більш докладного вивчення останків. До слова, раніше команда Куама вже використала таку технологію для дослідження останків неандертальця віком в півмільйона років, знайдених в горах Сьєрра-де-Атапуерка в північній Іспанії. Вчені сподіваються, що цей метод допоможе більше дізнатися про еволюцію людських предків.

Джерело: Gazeta.ua
Розділи: Суспільство

6 січня

Інші дати
Святий Вечір
Хай смачна кутя удасться, хай в сім'ї панує щастя, щоб весела коляда мир вам в хату принесла. Щоб співали рано півні, щоб велися в хаті гривні, щоб весело і багато провели Різдвяне Свято!
Розгорнути
Народився Степан Руданський
(1834, с. Хомутинці – 1873) - український письменник, фольклорист, лікар-епідеміолог, громадський діяч. Автор численних віршованих гуморесок «Співомовок»
Розгорнути
Народився Володимир Сосюра
(1898, ст.. Дебельцево Донецької області – 1986) - український поет. Автор поем "Махно", "Розстріляне безсмертя", автобіографічного роману "Третя рота" та вірша "Любіть Україну".
«Юначе! Хай буде для неї твій сміх, і сльози, і все до загину… Не можна любити народів других, коли ти не любиш Вкраїну!.. Дівчино! Як небо її голубе, люби її кожну хвилину. Коханий любить не захоче тебе, коли ти не любиш Вкраїну…» (Володимир Сосюра)
Розгорнути
Народився Василь Стус
(1938, с. Рахнівка Вінницької області - 1985) - український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник.
"Як добре те, що смерті не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест. Що вам, богове, низько не клонюся в передчутті недовідомих верств. Що жив-любив і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття. Народе мій, до тебе я ще верну, і в смерті обернуся до життя своїм стражденним і незлим обличчям, як син, тобі доземно поклонюсь і чесно гляну в чесні твої вічі, і чесними сльозами обіллюсь..." (В.Стус)
Розгорнути
Народився Валерій Лобановський
(1939, м. Київ - 2002) - український футболіст і тренер.
Розгорнути
Народився Микола Гришко
(1901, м.Полтава - 1964) - український ботанік, фундатор Національного ботанічного саду.
Розгорнути