chrome firefox opera safari iexplorer

Українські виші, як і раніше, не потрапляють до світових рейтингів

08 травня 2013 о 11:09

До Топ-200 кращих університетів світу за спеціалізаціями QS World University Rankings місця для України,  як  і раніше, не знайшлося.

Про це свідчать результати дослідження QS World University Rankings ® by Subject, які  є у розпорядженні «Коментарів».

Рейтинг включає в себе список 200 кращих університетів за 30 різними спеціальностями: математика, економіка, інженерна справа, фізика, право та багато  інших. Однак жоден український університет до цього переліку пробитися не зміг.

З моменту першої публікації в 2010 році найбільш популярною за відвідуваністю серед відвідувачів сайту є таблиця кращих університетів світу за спеціальністю «Комп´ютерні технології». За останні 6 місяців ця сторінка набрала більш ніж 600,000 переглядів, що в три рази перевищує число переглядів будь-яких інших таблиць рейтингу. Друге місце за популярністю займає спеціальність «Інженерна справа — машинобудування», третє місце «Медицина».

При складанні рейтингу оцінювалися 2858 університетів, з них у фінальні списки увійшло 678 вишів. Перший рядок у рейтингу за спеціальністю «Комп´ютерні технології» посів Массачусетський технологічний інститут, лідируючий вже третій рік поспіль. Друге місце дісталося Стенфордському Університету. Завершує трійку лідерів Оксфордський університет (University of Oxford).

Топ-10 університетів за спеціальністю «Kомп’ютерні технології»

1 Массачусетский технологиический институт (MIT) США

2 Стэнфордский университет (Stanford University) США

3 Оксфордский университет (University of Oxford) Великобритания

4 Университет Карнеги Меллон (Carnegie Mellon University) США

5 Кембриджский университет (University of Cambridge) Великобритания

6 Гарвардский университет (Harvard University) США

7 Калифорнийский университет в Беркли (University of California, Berkeley (UCB)) США

8 Национальный университет Сингапура (National University of Singapore (NUS)) Сингапур

9 Федеральный швейцарский технологический институт (ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology)) Швейцария

10 Университет Гонконга (University of Hong Kong (HKU)) Гонконг

Що стосується «командного» заліку, то найкраще справи йдуть у американських вишів – США посіли перше місце за кількістю університетів, що входять до двохсотки найкращих. Також у трійці лідерів опинилися Великобританія і Австралія. Четверте місце дісталося Німеччині, замикає ж топ-5 Китай.

Топ-10 країн за кількістю університетів,  що входять до топ-200

Країна Кількість університетів у топ 200
США 40
Великобританія 18
Австралія 16
Німеччина 13
Китай 8
Канада 8
Японія 8
Нідерланди 7
Індія 6
Тайвань 6

 

Як відзначають автори дослідження, всього 13 українських університетів отримали щонайменше одну згадку  в щонайменше одній предметній області, при цьому тільки два виші відповідали мінімальним вимогам для включення до рейтингу: Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» . І ні одних з них не потрапив до топ-200 за жодною спеціальністю.

«В українських вчених, як і у вчених в інших країнах пострадянського простору, як і раніше невисокий рівень цитованості. Ймовірно почасти — і це моя суб´єктивна думка — це відбувається тому, що вчені публікуються в основному російською або українською мовами, а також не завжди коректно оформляють свої публікації у міжнародних виданнях, забуваючи вказувати повну назву університету і роблячи неможливим коректну аттрібуцію цитат у Скопус » , — коментує Зоя Зайцева, регіональний директор QS.

Оцінка вишів за фахом спирається на чотири індикатори: думка академічної спільноти, думка роботодавців, індекс цитування на статтю (на відміну від цитування на викладача як у глобальному рейтингу) та індекс Хірша, який оцінює внесок вченого в науку.

Нагадаємо, що минулого року до рейтингу кращих вишів світу QS World University Rankings потрапило три українських вузи: КНУ ім. Шевченка, КПІ і Донецький національний університет. Втім, до топ-200 їм також було  дуже далеко: останні два змогли потрапити лише до групи 601 +, тоді як КНУ ім. Шевченка, вперше подав заявку, відразу ж потрапив до групи 501-550, про що керівництво вишу не забуло повідомити на лайт-боксах.

Як повідомляли «Коментарі», погані показники в міжнародних рейтингах — звичне явища для вітчизняних вищих навчальних закладів. Так, минулого року Україна дещо поліпшила показники, але так і не потрапила до топ-500 в рейтингу університетів світу за їх присутності в мережі інтернет згідно з версією Cybermetrics Lab, що не здолала топ-500 вишів у авторитетному Академічному рейтингу Інституту вищої освіти Шанхайського університету Цзяо Тун. А в нинішньому році українці вже не потрапили у сотню вишів з найкращою репутацією Times Higher Education World Reputation Rankings.

Розділи: Новини освіти