chrome firefox opera safari iexplorer

На Одещині з ініціативи Компартії демонтують пам’ятник Івану Франку

05 липня 2013 о 10:53

Нівелювання патріотичних і державних цінностей в селищi Іванівка постійно стає приводом для руйнувань тут всього українського, скаржаться місцеві мешканці. Тож постамент визначному українському письменнику, перекладачу, громадському діячу Івану Франку — єдине, що нагадувало бодай про якийсь український дух.

Втім iз приходом нового селищного голови Віктора Хобта, який є представником Партії регіонів, і ця частинка національної духовності стала комусь на заваді, пише Україна молода.

Як стверджують місцеві активісти, чиновники планують демонтаж Каменяра, на гербі якого зображений козак, що їде повз шеренгу вітряків Чумацьким шляхом на возі, запряженому волом. Монумент з’явився у селищі в 2007 році перед приміщенням райдержадміністрації на постаменті, де довгі роки бовванів Ленін, після приїзду сюди екс–Президента Віктора Ющенка.

Місцеві опозиційні депутати пояснюють: головна причина таких перипетій — той факт, що гранітні плити, на яких було встановлено погруддя Франка, належали Компартії, тому її послідовники — селищні комуністи — вирішили, вочевидь, повернути собі цю нетлінну цінність.

«Комуністи хочуть, аби на місці Франка знову постав Ленін або ж не стояло взагалі нічого. Місцева влада пояснює демонтаж погруддя Франка, який, до речі, відбувається саме зараз, тим, що буцімто воно не відповідає естетичним нормативам», — розповів «УМ» голова Одеської обласної організації ВО «Свобода» Андрій Маляс.

За його словами, не виключено, що на цьому місці може також забити фонтан як альтернатива Іллічу, що стане для Іванівки фактично руйнівним нововведенням: «Справа в тому, що в селищі давно існує нагальна проблема із водопостачанням. Люди щоденно страждають від нестачі питної води. Наявність фонтану абсурдна в таких умовах. Однак, як бачимо, політика чиновників, спрямована на знищення всього українського і патріотичного в Одеській області, продовжує набирати обертів. Це нагадує ситуацію, коли в Одесі вулицю Івана та Юрія Липи перейменували тільки з тієї причини, що вони були затятими патріотами. Посягання на Івана Франка — це взагалі нонсенс. Він людина, яка втілює не тільки українську духовність і досягнення, а є прикладом якісної європейської культури. Складається враження, що чинна влада планує перетворити народ на бидломасу».

Натомість керівництво Іванівської селищної ради вперто все заперечує і запевняє «УМ», що йдеться лише про реконструкцію погруддя. «Всі роботи з відновлення плануємо завершити впродовж третього кварталу поточного року. Пам’ятник тимчасово передано у майстерню одного з місцевих приватних підприємців, оскільки він зношений і зіпсований», — каже в.о. селищного голови Раїса Довгань.

Водночас вона не заперечила, що після реставрації постамент переїде з центру в більш віддалене місце: «Ймовірно, після реконструкції він буде перенесений на Алею бойової та трудової слави, де у нас височіють постаменти відомим національним діячам і визволителям. Що з’явиться на постаменті замість Франка, говорити зарано. Можливо, там буде клумба».

Водночас «свободівці» звернулися до обласної прокуратури та міліції з вимогою негайно відреагувати на факти вандалізму, відкрити кримінальне провадження та притягнути ініціаторів руйнування до відповідальності.

21 лютого

Інші дати
Ігор Шамо
1925 – український композитор. Однаково успішно виступав у цілком різних видах, формах і жанрах музичної творчості. Народний артист України. Автор музики до гімну столиці – пісні «Києве мій»
Розгорнути
Володимир Малик (Сиченко)
1921 – український письменник, автор пригодницьких та історичних творів: «Посол Урус-шайтана», «Фірман султана», «Чорний вершник», «Шовковий шнурок», що склали тетралогію «Таємний посол»; «Князь Кий», «Черлені щити» та ін.
Розгорнути
Міжнародний день рідної мови
«Рідна мова дається народові Богом, а чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів». Василь Захарченко
Розгорнути
Народився Дмитро Нитченко (Чуб)
(1905, м. Зіньків Полтавської обл. - 1999) - український письменник, педагог, громадський діяч. Активний представник української діаспори в Австралії. Автор збірки оповідей "Живий Шевченко", книжок "Стежками пригод" та "Слідами Миклухи-Маклая", багатьох оповідань, віршів, нарисів про подорожі.
Розгорнути
Народився Вікентій Хвойка
(1850, с.Семин, Чехія - 1914) - український археолог чеського походження. Відкрив пам'ятки трипільської культури в селах Трипілля, Жуківці, Стайки на Київщині, зробив класифікацію пам'яток і встановив час її виникнення (4–3 тис. до н. е.).
Розгорнути
Народився Дмитро Мілютенко
(1899, м. Слов"янськ - 1966), український актор, народний артист СРСР. Ролі: Пузир ("Хазяїн" Карпенка-Карого), Хлопов ("Ревізор" Гоголя), Часник ("В степах України" Корнійчука).
Розгорнути