chrome firefox opera safari iexplorer

В Івано–Франківську відкрили перший в Україні пам'ятник «Руській трійці»

09 січня 2014 о 11:25

Монументальна композиція із забронзовілими постатями Івана Вагилевича, Маркіяна Шашкевича та Якова Головацького — засновників літературного угруповання «Руська трійця», яке ще в тридцяті роки ХІХ століття розпочало національно–культурне відродження Галичини, нарешті отримала офіційну прописку в середмісті обласного центру Прикарпаття.

За участі переважно інтелігенції пам’ятник, встановлений у сквері біля Івано–Франківського національного медуніверситету, неподалік колишньої гімназії, в якій навчався Іван Вагилевич, освятили ієрархи традиційних українських церков, пише Україна молода.

Кожен із трьох просвітителів уже має свої копії у вигляді окремих монументів та барельєфів, але разом на одному постаменті їх вдалося вперше «зібрати» завдяки автору ідеї, прикарпатському краєзнавцю Богдану Гавриліву.

 

Місцевий скульптор Володимир Довбенюк увічнив історичний момент, під час якого Маркіян Шашкевич показує друзям щойно видрукуваний перший примірник альманаху «Русалка Дністровая», з якого започаткувалася нова українська література в Галичині».

umoloda.kiev.ua

 umoloda.kiev.ua

Історія спорудження пам’ятника багато в чому схожа на багато­страждальне життя «Руської трійці». За рішенням виконкому Івано–Франківської міськради, монумент мав постати ще восени 2011–го, якраз до 200–річчя від днів народження Шашкевича й Вагилевича. Та міська влада, пославшись на фінансову скруту, невдовзі не тільки усунулася від реалізації проекту, а й передумала виділяти з бюджету свою частку — 100 тисяч гривень, раніше затверджених для «Руської трійці» рішенням сесії міськради. Отже, прикарпатським ентузіастам, об’єднаним у координаційну раду, до якої входили переважно краєзнавці та письменники, довелося взяти справу у свої руки і методом народної будови таки довести її до логічного завершення.

Як відзначив на урочистостях з нагоди відкриття пам’ятника голова Івано–Франківської обласної організації Спілки краєзнавців України Михайло Косило, благородну ідею увічнення заслуг «Руської трійці» власними коштами підтримало понад 20 тисяч прикарпатців, мешканців інших земель України та зарубіжжя.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути