chrome firefox opera safari iexplorer

YanukovychLeaks – втоплені біля Межигір’я документи викладені в інтернеті

25 лютого 2014 о 17:36

Перші 500 документів із тець, знайдених водолазами у Київському морі біля Межигір’я опубліковані вночі на сайтіwww.yanukovychleaks.org. Це близько 2% усього об’єму паперів. Документи продовжать з’являтись на сайті по мірі їхнього опрацювання. «Також на сайті з’являтимуться журналістські розслідування, що базуватимуться на цих документах» – йдеться на свіжествореній веб-сторінці.

22 лютого на території залишеної резиденції колишнього президента України водолази виловили близько 200 тек із документами, які хтось намагався знищити під час втечі. Автор цієї статті у складі групи журналістів-розслідувачів та групи волонтерів декілька діб опрацьовували ці документи.

Все це відбувалось на території Межигір’я – спершу в ангарі для яхт, а згодом в одному з будинків. Журналісти вирішили не виносити документи з території резиденції, і після реставрації та опрацювання готові передати їх правоохоронцям як речовий доказ злочинів.

Дмитро Гнап. Третя доба роботи з документами

Дмитро Гнап. Третя доба роботи з документами

У короткому викладі, знайдені папери – це фінансові документи навколо резиденції Межигір’я, Сухолуччя (мисливські угіддя, де полював Янукович та його оточення) та інших президентських об’єктів. Звіти про закупівлю товарів та робіт для оздоблення будинків та територій, задокументовані хабарі. Документи про рух коштів між компаніями, які прямо пов’язані з Віктором Януковичем та його оточенням, що відкривають повну картину фінансових оборудок відставленого президента.

Перш ніж перейти до аналізу величезного масиву інформації – папери треба було зберегти від псування – деякі пролежали у воді довший час і важко піддавались відновленню. До журналістів та волонтерів приїхала група архівістів-експертів із реставрації документів.

Узгоджений алгоритм роботи був такий – кожну сторінку треба перекласти сухим папером і віддати на сушку.

«Сушка» відбувалась в окремій кімнаті – куди керівники бібліотеки імені Вернадського привезли спеціальні теплові пушки.

  • «YanukovychLeaks»

Більша частина документів була відзнята на фотоапарат. Сканувати було неможливо через вологість паперів. Утім, після сушки всі документи будуть ретельно і систематично відскановані.

Під час роботи над документами всі розуміли, що доступ до них от-от може бути обмежений. Тому перезнімали їх без зупинок і вдень, і вночі. Через недовіру суспільства до правоохоронних органів журналісти-розслідувачі взяли на себе завдання зберегти копію кожного документа. Жоден папірець, який вдалось врятувати, не буде прихований і не зникне. Без жодного виключення, кожен документ буде публічно доступним в найближчі дні.

Розділи: Суспільство

27 січня

Інші дати
Олекса Тихий
(27 січня 1927, хутір Їжівка, Краматорівський район, Артемівська округа — 5 травня 1984, тюремна лікарня м. Пермі) український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи. Виступав на захист української мови. Помер в ув'язненні.
Розгорнути
Народився Павло Чубинський
(1839, м.Бориспіль Київська область – 1884) – український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.
Душу й тіло ми положим За свою свободу, І покажем, що ми, браття, Козацького роду! Гей-гей, браття милі, Нумо братися за діло! Гей-гей пора вставати, Пора волю добувати!
Розгорнути
Народився Архип Куїнджі
(1842, м.Маріуполь - 1910) – український та російський живописець-пейзажист грецького походження, педагог. Автор картин «Українська ніч», «Дніпро вранці», «Ніч на Дніпрі».
Розгорнути
Народився Павло Тичина
(1891, с. Піски Чернігівська область – 1967) – український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч.
«Не Зевс, не Пан, не Голуб-Дух, - Лиш Соняшні Клярнети. У танці я, ритмічний рух, В безсмертнім всі планети. Я був – не я. Лиш мрія, сон. Навколо дзвонні звуки, І пітьми творчої хітон, І благовісні руки». (Павло Тичина)
Розгорнути
Народився Іван Гончар
(27.01.1911 – 18.06.1993) – видатний громадський та культурний діяч, скульптор, живописець, графік, народознавець, колекціонер. Заслужений діяч мистецтв УРСР (1960), Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1989), Народний художник України (1991). Один з ініціаторів створення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а також Музею народної архітектури та побуту України; засновник відомого в Україні й за кордоном громадського музею, який від 1960-х років став осередком українського національного відродження.
«Багато погроз і попереджень довелося почути мені від невігласів, які зневажали мою творчість, які забували про те, що без коренів немає дерева, а без дерева плодів …Я давно поставив собі за мету жити і творити для народу. Якщо вкласти всю душу в свою працю, то потім тобі це якось повернеться». (Іван Гончар)
Розгорнути

Новини Дивитися всі