Розлита каву для когось може стати причиною стресу, а для когось-приводом купити нове плаття. Все залежить від мислення і нашого ставлення до ситуації — не дарма ж існує вираз «зробити з мухи слона». Уміння розслаблятися, відпочивати, приділяти час собі і, найголовніше, здоровий сон — наші головні помічники в боротьбі зі стресом. Головною умовою повноцінного сну є психологічна гармонія і відчуття фізичного комфорту, для жінок це особливо важливо в критичні дні.
Найчастіше розслабитися ввечері нам заважають накопичені за день емоції й переживання. Коли ми відпочиваємо вдома, психіка намагається переробити стрес, тому згадуються найбільш значущі для нас моменти дня, ми намагаємося пережити їх заново, пояснити подію і оцінити ситуацію. А наші думки можуть звести денні події до нуля, так і розкрутити їх до рівня катастрофи.
Як розслабитися ввечері, щоб спокійно спати, і на що краще відволіктися? Відповіддю на це непросте питання ділиться психотерапевт Європейської асоціації психотерапії, тренінговий психоаналітик Віталій Юрійович Єлісєєв: «Кожному треба знайти спосіб, який підходить саме йому. Одні читають книги перед сном, інші слухають музику, треті медитують. Але для всіх важливою повинна бути одна річ — це час, витрачений на себе. Чим би ви хотіли зайнятися, ви повинні не шкодувати часу на себе. І провести його потрібно не в поспіху, а в насолоді».
Якщо попереду вас чекає важливий день, ви повинні на нього налаштуватися: ретельно продумайте на завтра гардероб і аксесуари, лягаючи спати, уявіть себе у вбранні, яке надягнете, відчуйте, як ви впевнено в ньому себе почуваєте, продумайте макіяж і все до дрібниць. А тепер уявіть, як ви успішно завершили свої справи і отримуєте нагороду як переможець. Запам'ятайте ці почуття — саме з такими відчуттями ви повинні прокинутися вранці.
І тут дуже важливо не забувати про сон, адже саме він дає можливість відпочити і переробити стрес, тоді як хронічна нестача сну викликає окислювальний стрес, що негативно відбивається на процесах навчання, короткочасної і довготривалої пам'яті. Віталій Юрійович дає кілька порад для спокійного сну:
Використовуйте техніку «позитивної візуалізації»: коли ми згадуємо приємна подія (наприклад, подарунок від коханої людини), наш організм отримує позитивні емоції. Від цього поліпшується загальний стан, тому легше заснути.
Спробуйте провести розслабляючий тренінг: якщо ви не можете викинути з голови неприємні епізоди, сядьте зручно, закрийте очі, зробіть глибокий вдих і видих. Уявіть ситуацію, яку б ви хотіли змінити. Ще раз відчуйте її, докладно згадайте всі ті емоції і почуття, які ви тоді були. Тепер змінюйте цю ситуацію. Надавайте їй інші фарби. Міняйте її в потрібному для вас напрямку. Робіть її позитивною. Допоможіть позитивного результату. Знову глибокий вдих і видих. Очі відкриті. Посміхайтеся. Посміхайтеся собі, відчуйте щиру посмішку всередині.