chrome firefox opera safari iexplorer

Росія забрала 33 українські музеї

20 травня 2014 о 11:20

Мільйон доларів вклала Україна у створення Військово-морського музею в кримському місті Балаклава. На окупованому Росією півострові залишилися 33 державні музеї.

— Якщо згадати вислів Леоніда Кравчука, то до 1954 року в Криму було тільки шість булочних і дев'ять м'ясних крамниць. Усі музеї тут створила українська влада. Спочатку радянська, а потім — незалежна, — каже історик Віктор Карпов, 53 роки. Він 18 років очолював Національний військово-історичний музей із філіалами у Севастополі й Балаклаві. Зараз викладає в Академії керівних кадрів культури та мистецтв.

— Україна не може виставити ніяких претензій щодо культурного надбання, втраченого в Криму. Тому що облік вівся у самих музеях. Вони сьогодні не на території України і управляються Росією. Окрім філій центральних, як фортеця у Судаку. У нас нема переліку втрачених цінностей. Відомо лише те, що залишилося за кордоном на виставках.

У Нідерландах триває виставка «Крим. Золото і секрети Чорного моря», де зібрали експонати з чотирьох музеїв півострова. Це врятувало їх для української культури?

— Показуватимуть визначні пам'ятки періоду скіфів до осені. І не факт, що виставка їх врятувала. Кримські музеї можуть вимагати повернення їх безпосередньо до них. Хоча дозвіл на вивіз експонатів надавала Україна. Треба, щоб Мінкульт був активний. Якщо в Києві мовчки спостерігатимуть за розвитком подій, усе повернеться через Крим у Росію.

Росіяни вже призначили керувати музеями в Севастополі й Балаклаві офіцера Чорноморського флоту Юрія Тарарієва. Як це вплине на їхню роботу?

— Відвідуваність значно впала. В часи зрушень людям не до культурних надбань і не до історії. Торік на травневі свята до Музею холодної війни в Балаклаві щодня приходили до трьох тисяч відвідувачів. Після Другої світової в балаклавській бухті в горі Таврос зробили підземелля площею 20 тисяч квадратних метрів. Тут облаштували сховище ядерних боєприпасів і завод по ремонту підводних човнів. Після 1991 року завод розграбували. Якби можна було продати бетон, роздерли б і його. На початку 2000-х українське Міноборони вирішило містифікувати підземелля. Це гарний приклад збереження воєнно-історичної спадщини. Але те ж Міністерство оборони не вжило жодних заходів, аби врятувати колекцію музею в Балаклаві. Якби зараз продати за ринковою вартістю тамтешні приміщення — це приблизно 100 мільйонів євро. Плюс земля і колекція — ціна зросте втричі. Але головне, що частинку нашої історії привласнить чужа держава.

Яке майбутнє інших музеїв Криму?

— Музей у Балаклаві разом із заповідниками у Бахчисараї й Херсонесі — це три стовпи кримської історії. Взимку у Бахчисарайському заповіднику поміняли керівництво. Нова влада бере під контроль усе.

У Криму за останні роки з'явилося багато приватних музеїв: мандрівника Миклухи-Маклая — під Севастополем, морських катастроф — під Алуштою, Кримської війни — в Євпаторії. В балаклавський музей Міністерство оборони спочатку вкладало кошти, а потім він почав себе окупати. Кримчани відчули, що це може бути прибутковою справою. Тепер власникам музеїв треба стати росіянами або майно у них відберуть.

Джерело: gazeta.ua
Розділи: Новини культури

8 січня

Інші дати
Народився Степан Васильченко (Панасенко)
(1878, м. Ічня Чернігівської обл. - 1932) - український письменник, перекладач, журналіст, педагог. Автор книжок "Ескізи", "Оповідання", "Кармалюк", "Мужицька арихметика", "Авіаційний гурток", "На перші гулі", "Талант" та ін.
"Вільне, творче слово - це душа кожного народу, - забите було слово - і край лежав сотні років мертвою цеглиною. І я бачу, що ваше покоління оживить, підніме рідне слово на недосяжні високості... Усім треба рідним словом володіти, усі гуртом мусимо підняти його на височінь." (Степан Васильченко)
Розгорнути
Народився Степан Більський
(1866, с. Борзна, тепер Чернігівська область – 1943) – український геолог. Провадив геологічні дослідження на Житомирщині та Волині. Вікдрив родовища топазів та моріонів.
Розгорнути
Народився Гнат Юра
(1888, с. Федвар, тепер с. Підлісне Кіровоградської обл. - 1966) - український актор театру та кіно, режисер. Як мистецький керівник і режисер Київського драматичного театру ім. Франка, підготував близько 100 вистав.
Розгорнути
Народився Василь Симоненко
(1935, с. Біївці Полтавська область –1963) – український поет і журналіст, майстер ліричного вірша.
«І якщо впадеш ти на чужому полі, Прийдуть з України верби і тополі, Стануть над тобою, листям затріпочуть, Тугою прощання душу залоскочуть. Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину» (Василь Симоненко)
Розгорнути