chrome firefox opera safari iexplorer

По святих місцях: чудеса Кременецького монастиря

18 серпня 2014 о 16:09

Правду кажуть, що в жіночих монастирях навіть пил з благословення падає. Потрапляєш туди — і забуваєш про всі проблеми і міждержавні конфлікти. Особливо коли біля воріт тебе зустрічає... шість білок! А якщо у паломника ще й фотоапарат з собою — білки в коржик розіб'ються, але покажуть все, на що здатні: і розтяжку, і перекид через голову, і стрибки з високого і низького старту. Все в кращих традиціях циркового мистецтва, мовляв, для хорошої людини нічого не шкода. Підходить екскурсовод, забирає гостей, а білочки ховаються по нірках... до наступних паломників. Ось так зустрічають у Свято-Богоявленському Кременецькому жіночому монастирі, розташованому в 20 км від Почаєва (Тернопільської області), серед гір і лісів.

«Насамперед, з 1636-го тут був чоловічий монастир, заснований Святителем Петром Могилою, — розповідає наш провідник, черниця Єлизавета. — А до 1953-го 13 ченців, які жили тут, розселили по інших монастирях єпархії, а сюди з благословення архієпископа Панкратія з Микільської обителі села Зви перевели 65 сестер з ігуменею Зоєю (Харкевич). Так з чоловічого монастир став жіночим. Виходить, що історія Кременецького жіночого монастиря починається з середини ХХ століття — періоду гонінь на церкву. Вже в 1959 році обитель закривають, а черниць насильно вивозять або в Корецький монастир на Волині, або в психіатричну лікарню. У головному храмі обителі — Богоявленському соборі — атеїсти зробили спортзал, причому на місці вівтаря встановили роздягальню. Бібліотеку спалили, церковне начиння розграбували. Дзвіницю в 1959 році спалили, залишилися тільки кам'яні стіни. Дивом вдалося вивезти в Почаївську Лавру головну святиню монастиря — чудотворну ікону Божої Матері «Скорботна». У житлових корпусах розмістили лікарню».
Тільки віруюча душа все одно тягнеться до світла, впевнені ченці. Місце намолене за 400-річну історію. Віруючі люди часто гуляли по території, і молилися біля храму. Всередину не заходили, стояли біля ікони Богоявлення, що над входом збереглася. Неодноразово влада намагалася її зафарбувати. Тільки диво відбувалося. В який колір ікону не закрасять — вона знову проявляється, і стає ще яскравішою! Були тут і чудеса, коли хворі підходили молитися до ікони і незабаром зцілялися, чим вводили лікарів в повне здивування. «Вважається, що в цей час в храмі служили ангели», — резюмує наш провідник.

У серпні 1990 року обитель була знову відкрита, а головна святиня — ікона Божої Матері «Скорботна» — повернулася додому, стару і давно не відремонтовану обитель. Відновлювати монастир прийшли п'ять сміливих монахинь на чолі з ігуменею Херувимой та її помічницею Мариониллой (нинішньої настоятелькою обителі).

«Монастир був у жалюгідному стані. Весь розпис замальовано брудної фарбою. Кругом купи сміття, — розповідає «Сьогодні» сестра Єлизавета. — Але Цариця Небесна допомогла. З самих різних куточків світу сюди приходили, люди і жертвували на відновлення монастиря. Історії меценатства тут найрізноманітніші. Наприклад, один з благодійників привіз цілу машину продуктів в Почаївську лавру. Чекає-чекає економа, щоб продукти віддати, а той все не йде. Раптом підходить жінка і тихо каже: «Вези це в Кременець» і йде. Він спочатку уваги не звернув, почекав ще. Економа немає, зате у вухах голос жіночий: «Вези це в Кременець». Благодійник злякався, з'ясував у людей, як доїхати до Кременця. Люди і вказали дорогу в жіночий монастир. Коли приїхав, виявилося, що у наших сестричок з їжі тільки кілька шматочків хліба залишилося. Вони як побачили цю машину з продуктами, впали на коліна і просто розплакалися від щастя».
Сьогодні в монастирі живуть 80 насельниць. Незважаючи на те, що місце для городів не дуже зручне — на горі, матінки, за порадою агрономів, створили ступінчасті городи, провели туди крапельний полив. Так що овочі та фрукти в монастирі свої, а також молоко, сметана і сир — в обителі живе 8 корів. На виході паломників пригощають монастирським квасом і медовими пряниками.

Джерело: visti.pro
Розділи: Туристичні новини

26 листопада

Інші дати
Народився Пилип Морачевський (псевд. — Хвилимон Галузенко)
(1806, с. Шестовиця, Чернігівська область – 1879) – український письменник, поет-романтик, перекладач. Автор перекладу українською мовою всіх чотирьох Євангелія, «Діяння Апостолів», «Апокаліпсис», «Псалтир». Євангелія в перекладах Морачевського досі використовують під час богослужінь.
«Все минеться, правда зостанеться» (Пилип Морачевський)
Розгорнути
Народився Олександр Левада (Косяк)
(1909, с. Кривчунка, Черкаська область – 1995) – український драматург та кіносценарист. Автор творів «Гомін лісів Таращанських», «Південний захід», «Фауст і смерть», роману «Два кольори». За його сценаріями поставлені фільми «Українська рапсодія», «Берег надії», «Родина Коцюбинських»
Розгорнути
Народився Опанас Заливаха
(1925, с. Гусинка, Харківська область – 2007) – український живописець, відомий правозахисник-шістдесятник. Лауреат Шевченківської премії за твори останніх років «ХХ вік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок». Автор книги «Алла Горська. Червона тінь калини. Листи. Спогади. Статті».
«Все можна взяти в чужинця, окрім віри. Віра, взята у чужинця, губить» (Опанас Заливаха)
Розгорнути