chrome firefox opera safari iexplorer

Україна посіла друге місце у світі за кількістю загиблих репортерів за рік

25 грудня 2014 о 15:13

Україна несподівано для всіх цього року розділила з Іраком сумне друге місце у щорічному рейтингу найнебезпечніших для преси країн, який оприлюднив міжнародний Комітет захисту журналістів.

За даними експертів, за цей рік в Україні загинуло семеро медійників — п’ятеро репортерів та двоє працівників ЗМІ. Більше тільки в Сирії, де цьогоріч убили 17 репортерів. На третьому щаблі — Ізраїль та Сомалі: у них по чотири смерті, пише Україна молода.

Серед загиблих — лише один українець, журналіст газети «Вєсті» В’ячеслав Веремій, який загинув від кулі «тітушків» у лютому цього року під час протистояння на Майдані. За іронією долі, перед загибеллю В’ячеслав написав кілька критичних матеріалів про події у центрі столиці і не був учасником тих подій. Решта вбивств сталися в зоні бойових дій на сході України. «У цьому особливість цьогорічного рейтингу. Якщо раніше спалахи агресії проти журналістів були пов’язані переважно з діями української влади чи силових структур, особливо під час протистояння на Майдані, то зараз на перше місце вийшла зовнішня агресія, передусім із боку Росії», — коментує ситуацію головний редактор видання «Телекритика» Наталія Лігачова.

Цікаво, що серед інших загиблих — лише один італійський журналіст Андреа Рокеллі (він разом із російським правозахисником і журналістом Андрієм Мироновим, який був і перекладачем, потрапив під мінометний обстріл у травні під Слов’янськом, тоді ж був поранений і французький репортер Вільям Рогелон). Усі решта — росіяни. Одного з них — фотокора Андрія Стеніна — було знайдено у спаленій машині, інші загинули від осколків та кульового поранення в живіт. За словами експертів, причиною такої кількості загиблих є в першу чергу перебування в гарячих точках без належної амуніції та досвіду, як вести себе в екстремальних умовах. «Усі російські журналісти, які супроводжують російський спецназ чи регулярну армію на сході «для створення картинки», часто опиняються в самісінькому пеклі навіть без засобів індивідуального захисту. Фактично, їх посилають на убій. Але для їхніх менеджерів телеканалів людське життя нічого не важить. Там усе поставлене на службу пропаганді», — переконана Наталія Лігачова.

У деяких випадках російські медійники ставали жертвами вогню з боку «своїх». Як у ситуації із загибеллю російських телевізійників Антона Волошина та Ігоря Корнелюка, у смерті яких російська Феміда звинувачує нашу льотчицю Надію Савченко. Сама ж українка в недавньому інтерв’ю журналісту УНІАН Роману Цимбалюку розповіла, що журналісти загинули від мінометного вогню з боку терористів. «Журналісти потрапили під вогонь своїх же сепаратистів. Тільки не з батальйону «Зоря», а «махновців» (як їх називають самі «ополченці» з «Зорі»). Це мені сказали «ополченці», коли я ще була у полоні в Луганську», — зазначила вона. Втім і цей, і інший випадки потребують окремого неупередженого розслідування, що практично неможливо через блокування Москвою будь-яких спроб слідчих дій на підконтрольних бойовикам територіях.

Чи вдасться Україні наступного року залишити «рейтинг небезпечності», гадати рано. Наталія Лігачова переконана, що в разі зменшення напруги на сході і переведення конфлікту в менш радикальні форми, кількість смертей журналістів може зменшитися. Однак розраховувати на швидке розв’язання проблеми не доводиться. І про це варто пам’ятати всім журналістам, які «їдуть на війну».

СУМНА СТАТИСТИКА

За даними міжнародного Комітету захисту журналістів, цього року у світі було вбито щонайменше 60 репортерів, що на 10 осіб менше, ніж торік. Утім ці дані можуть бути не остаточними: іще щодо 18 журналістів триває слідство, що має встановити, чи пов’язані їхні смерті із журналістською діяльністю.

Розділи: Суспільство

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі